Kuruyemişlerin Faydaları

Meyve ve tohumların kurutulması sonucunda elde edilen çerez türü yiyecektir. Kuruyemişler, meyve ve çekirdekleri güneş altında kurutularak kavurma işleminden geçirildikten sonra tatlandırmak amaçlı tuz ve şeker aroma karışımı ile hazırlanır.

Cevizin faydaları
A, E, K vitamini bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum mineraller açısından zengin tohum olmaktadır. yağlı tohum olması tüketime destek vermektedir. Yağlı olması ciğer, beyin, kalp ve damar hastalıkları için faydalıdır. Aşırıya kaçmamak açısından az miktarda ceviz tüketilmelidir. Lif bakımından zengin olması kan şekerini yavaşça yükseltecektir. Şeker hastaları içinde tüketilebilir. Halk arasında akşamdan soğuk suya koyularak acı suyunun içilmesi kolesterolü düşürücü etkisi gösterebileceği söylense dahi cevizi direk olarak yenmesi aynı şekilde vücuda alarak kolesterolü düşürür.

Bademin faydaları
Bademin yüzde 54’ü yağ içermektedir. Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri bakımından kalp damar hastalıkları bakımından faydalıdır. Çiğ olan bademler daha faydalıdır. Lif bakımından zengin olduğundan kalp hastalıkları, kanser, şeker, kolesterole karşı koruyucu etki gösterir. Lifler bağırsaklarda vücut tarafından kullanılmadan atılması kabızlık ve bağırsak kanserinden korur. Protein içeren besinler diyet yapan kişiler fındık, fıstık ve badem gibi kuruyemişler tüketmelidir.

Kabak çekirdeğinin faydaları
Yüzde 50’si yağdan ibaret olması kötü yağlardan kabul edilemez. Yüz gram kabak çekirdek 610 kalori içermektedir. Kabak çekirdeği bağırsakları çalıştırır, kilo vermeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Bağırsak kurtlarına yönelik oldukça faydalıdır, sabahları bir avuç kabak çekirdeği yardımcı olacaktır. Kabızlığı hafifletir ama giderici etkisi yoktur.

Leblebinin faydaları
Kuruyemişler arasında en zararsız olanı leblebidir. Tüketmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Bazı leblebi şekerli, soyalı ve tuzlu olarak kaplamalar ile süslü olur. Şeker kaplamalı olan leblebilere dikkat edilmelidir. Ülkemizde hipertansiyona sebep olmaması için tuzsuz leblebiler tüketilmelidir. Zayıflamak ve sigara bırakmak adına leblebi tüketilebilir. Birer avuç niyetin tek tek yenmesi oldukça faydalıdır. Açlığa olan zaafı ortadan kaldırarak midenin asit ve özsuyunu ayarlayarak kilo vermemizde yardımcı olur.

Fındığın faydaları
Yüzde 45 civarında yağ içermektedir. Kalori bakımında oldukça zengindir. Yaklaşık olarak bir avuç 34 gram gelmektedir, ortalama olarak 200 kaloriye denk gelmektedir. Ara öğün olarak tüketilebilir. Diğer besinlerden kısıtlama yaparak fındık tüketilmektedir. Fosfor, potasyum, kalsiyum mineralleri bakımında zengindir. A ve D vitamini bakımından zengindir. Faydalı olduğundan kase kase yerine yarım avuç olarak günlük tüketmekte fayda olmaktadır.

Yer fıstığının faydaları
Yüz gramda 490 kalori vardır. Protein, mineral gibi besin öğelerinden daha çok yağ içermektedir. faydalı olarak koca kase yer fıstığı tüketilmemelidir. Yarım avuç tüketilmesi kişilere fayda sağlar. Tuzlu ve tuzsuz olarak çeşitleri bulunur. Tuzsuz olanları tüketmekte fayda olacaktır. Yer fıstığının dış kısımdaki kahverengi kabukları lif bakımından da faydalı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here