Kuşburnunun Faydaları ve Zararları

Son zamanlarda alternatif tıp hızla gelişerek faydaları yaygınlaşmıştır. Doktorlar yerine doğal bitkilerden şifa arar olduk. Bitkiler çeşitli şekillerde karışımlar hazırlanarak kullanılır olmuştur.

Kuşburnu özellikle kış mevsiminde kullanılan bitkidir. Bir çok hastalığa çare olduğu gibi soğuk günlerde soğuk algınlığını önleyici etkisi vardır. İçimizi ısıttığı gibi boğaz yumuşaklığı sağlayarak bizleri korumaktadır. Hemen her evde kuş burnu çayı, marmelatı vardır. Evlerimizde severek yiyerek tükettiğimiz yiyecekler arasında oluyor.

İçeriği: C vitamini deposu, fosfor ve potasyum bakımından zengindir. A vitamini B1, B2, E ve K vitamini içinde barındırır. Mineral açısından zengin olduğu kadar sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko, katyon, sülfat, klorr, nitrar gibi anyonları da barındırır.

Kuşburnu bitkisinin faydaları

Dokularda meydana gelecek sertleşmeyi, kemik erimesini, kireçlenmeyi, siyatik romatizma ve bulaşıcı hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. C vitamini eksikliğinde ateş, yorgunluk gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Gastrit spazmı, gastrit eksikliği ve ülsere bağlı olarak şişkinlikleri önler, sindirim sistemine destek sağlar, ishali keser, genel enfeksiyonları önler, safra kesesi ve böbrek mesane rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır.

Hamilelik döneminde hastaların kramp ve menopoz tedavisinde kullanılmaktadır. Kanın vücutta devir daim etmesinde yardımcı olarak hızlandırır. Kansızlığın önüne geçerek kan temizleyici olmaktadır.

Tansiyonu düzenler, karaciğer iltihabını önler, diyeti olan kişilerde kan şekerini düzenlemektedir. Gut hastalığı ve ürik asit bozukluklarına iyi gelir.

Göz sağlığında görmeyi sağlar, gece körlüğünü önler, grip, solunum yolu hastalıklarda etkilidir. Beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı etkili çalışmasını sağlar.

Kuşburnu bitkisinin zararları

Aşırı tüketilmesi oldukça zararlı olabilir. Tromboz ve tromboflebit sorunlarında kuşburnu çayı içilmemelidir. Ciddi kalp hastalıklarını olan kişilerin çay tüketmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here