Menu

Laikliğin Toplumsal Yaşam Açısından Önemi Nedir

İnsanları yaşamının din ve devlet yönetiminin birbirlerinden ayrılması için önem taşımaktadır. Bir ülkede mutlaka laiklik kavramının bulunması gerekli olmaktadır.

Laikliğin varlığı medeniyetin olduğu ve yönetimini iyi bir şekilde görüldüğü yerlerde konuşulabilir. Devlet ve din işleri birbirlerinden ayrı tutulmasından gelen laiklik olmaktadır. Din özgürce herkes kendi iradesince olabilir. Atatürk her zaman devletin yönetiminin laik bir şekilde olmasını ifade etmiştir. Din yönetiminin de birlikte olması büyük karışıklıklara sebep olur.

Laik bir ülkede karar alınırken asla resmi işlere müdahale etmez din mensupları. Hukuk olup anayasa çerçevesinde medeniyet uygar bir yönetim hakimiyet kurar. Diyanet işleri sadece din işlerini yöneten merkezlerden olmaktadır. Şer veya laiklik insanları etkilemektedir. Adalet durumu başka kanunlara yönelik olmaması gereklidir.

Cumhuriyet yönetiminde her zaman laiklik hakimiyet olması gereklidir. Birbirleri ile karıştırıldığı zaman iç karışıklıkların oluşumuna sebebiyet olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti bugün sağlam ayakta duruyorsa laiklik ilkesinin varlığından dolayıdır.

atatürk ve laiklik

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir