Liken Planus Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus deri hastalığı olmaktadır. Hastalığın sebebi olarak psikolojik sorunlar görülmektedir. Kesin olarak hastalığa sebep olan etken bulunmamaktadır. Ağız, geniz, boğaz ve yemek borusunda görülen rahatsızlıktır. Koltuk altları ve özel bölgelerde görülebilen durumlardandır. Hastalık ilerlemesi ile karaciğerde sağlık sorunlarına yol açar. Liken Planus hastalığı genelde 30-50 yaş arasındaki kişilerden görülmektedir.

Hastalık kendisini deride kaşıntı ve kabarıklaşma ile gösterir. Lekeler zaman içinde mor renge dönüşerek kendisini gösterir. Aşırı kaşıntı şikayetleri ile hastalığın tanısı koyulması gerekiyor. İlk görülecek yerler bacak ve kollarda kendisini göstererek cildin rengi kahverengi ve siyah olarak görülür. Kararma ve döküntülerin boyutu 1mm ile 1cm arasında kendisini gösterir. kabarık ve mor renkli olarak gri ve beyaz çizgilerle anlaşılır. Döküntüler kırmızı renk ile başlayarak zaman içerisinde mora dönüşmektedir.

Hastalığın tedavisi için gerekli olan teşhisler yapılarak uygulanması gerekmektedir. Lekeden örnek alınarak yapılacak incelemeler doğrultusunda kişiler tedavi uygulayabilirler. Hastalık zaman içinde bazıları kanser riskine sebep olabiliyor. Hastalıklardan korunmak için erken teşhis önemli olmaktadır. Genelde kişilerde görülen kaşıntının tedavisi için kortizon içeren kremler doktor teşhisi sonucunda verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here