Menu

Lohusalıkta Nelere Dikkat Edilmelidir

Ana sağlığı altında lohusalık anneler için önemli dönemlerden birisi olup doğum yaptıktan sonra 6 hafta boyunca bu dönem içersinde kalırlar. Doğum itibari ile büyüyen rahim bu süre zarfında küçülerek eski haline dönmeye başlar. Hamilelik sırasında vücutta olan değişimlerde düzelmeler meydana gelerek eski haline geri kavuşurlar. Ruhsal dönemde anneler daha hassas olarak bu dönemin atlatılmasına ailesinin büyük görevi vardır. Lohusalık dönemi anneler için önemli olup kontrollerin düzenli olarak yapılması gereklidir.

Annelerin düzenli ve dengeli beslenme adı altında bol sıvı tüketmeleri gereklidir. Doktor önerisi olmadığı zamanlarda meme başlarına merhem sürülmemeli, sürüldüğü takdirde bebek emzirilmeden önce mutlaka temizlenmesi gereklidir.

Doğum yapıldıktan sonra temizlik önemli olup anne rahminin iltihaplanmasına neden olur. Karın bölgesi ve bütün vücut yıkanması gereklidir.

Lohusalık kendisini ateş, nabız hızlanması, karın ağrısı,kusma gibi rahatsızlıklarla gösterir.

Bu dönem içersinde stresten uzak durarak rahat bir şekilde atlatabiliriz. Aile tarafından destek ve anlayış olması gereklidir.

lohusalık dönemi

lohusalık dönemi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir