Maraton Nedir

Maraton kelime anlamı olarak spor turnuvası şeklinde tabir edilebilir. Dünya tarihinde maratonların önemli bir geçmişi vardır. Maratonlar hemen her spor dalında gerçekleştirilebilir. Bilinen en önemli ve büyük maraton olimpiyatlardır. Ancak ülkemizde de maraton konusunda ciddi yol kat edilmiştir. Maraton kelimesini ilk olarak Atinalılar ve Perles arasında geçen Maraton Savaşından bilmekteyiz. Atina’ya zafer müjdesi vermek için bir asker 40 kilometrelik yol koşmuş ve neticede ölmüştür. Bu koşuya maraton koşusu denmiştir.

Dünyada Maraton
Yaşanan olayların ardından ilk maraton koşusu 1896 yılında olimpiyat oyunları içerisinde düzenlenmiştir. Bunun ardından Londra’da 1908 yılında olimpiyatlar düzenlenmiştir. Burada da maraton koşusu yapılmıştır. Maraton koşuları genellikle yollarda yapılmaktadır. Bu durum koşuyu pist yarışlarından daha yorucu hale getirmektedir. Koşu boyunca sporcu yaklaşık olarak 3 kilo kaybetmektedir. Maraton koşusun iki kez kazanan tek sporcu ise Abebe Bikila olmuştur.

Ülkemizde Maraton
Türkiye’de ilk maraton 1983 yılında Asya-Avrupa Maratonu olarak düzenlenmiştir. Bu yıldan itibaren de her yıl gerçekleşmeye devam etmektedir. Türk yarışmacılardan Veli Ballı isimli sporcu, 1977 yılında Boston Maratonunda ikincilik kazanmış ve 1979 yılında da Atina Maratonunda şampiyon olmuştur. Ülkemizdeki maratona her yıl birçok kişi katılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here