Menu

Marmara Bölgesinde Bulunan Yüzey Şekilleri

Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri, Marmara Bölgesi Dağlık Kesimler, Marmara Bölgesi Yeryüzü Haritası

Marmara bölgesi yüksek dağlık kesimlerle ve engebeli arazilerden oluşmaktadır. Düzlük alanlar deniz kıyılarında genellikle olmaktadır. Düzlük ve çukur kesimler bölgede dağlık yerlere göre daha fazla yer kaplamaktadır.

Havza ve Ovalar
Bölgede Trakya kesiminden başlayarak iç bölümünde çukur yerler bulunmaktadır buraya Ergene Havzası adı verilmiştir. Adapazarı, Bursa, Balıkesir, Yenişehir ve İnegöl ovaları bulunmaktadır.

Dağlık Kesimler
Dağlık alanlar olarak Trakya sadece en az yüksekliğe sahip bölümlerden oluşmaktadır. Yükseklikleri az olduğundan dolayı yerleşim birimlerinin sıklığı da daha yüksektir.

Bölgenin sıralı dağları İzmit ve Gemlik körfezlerinde Samanlı dağları uzanmaktadır. Güney Marmara kesiminde batısında Kaz dağları doğusunda ise Uludağ yer almaktadır.

Kıyı Şekilleri
Marmara denizine kıyı olan kesimler iç tarafa doğu bakıldığında yüzlük olduğu görülebilir. Burada görülen düz yeryüüz şekiller ulaşımı kolaylaştırdığı gibi yerleşim yerlerinin oluşmasına sebep olmuştur. Genelde yerleşim İstanbul bölümünde dağlık kesimlerinin üstüne dahi yapıldığı görülüyor.

marmara bölgesi yeryüzü haritası

marmara bölgesi yeryüzü haritası

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir