Menu

Meclis Soruşturması Nedir? Nasıl Yapılır?

Meclis Soruşturması Nasıl Yapılır, Meclis Soruşturması Nedir

Pazar günü yapılan Meclis toplantısı ile birlikte görüşülen konulardan biriside rüşvet almak olmuştur. Araştırma ve soruşturma komisyonu meclis tarafından belirlenerek bir konu hakkında detaylı bilgi alınmasıdır. Milletvekilleri içinden oluşturuluyor haksızlık veya yapılan durumlarda sorunlar olduğu takdirde gerekli izin yetkileri ile takip ederler.

Meclis soruşturması bir nevi kamuoyu için yapılarak ülkemizde yapılan yanlışlıklar adaletsizlikler Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine verdiği yetkiler ile birlikte detaylı bir çalışmada bulunurlar.

Meclis soruşturmasında T.C. Anayasasında 100. maddesinde belirtilmiştir. Önerge verilmesi ile birlikte bakan ve başbakan gibi yürüme organında görev alan kişiler hakkında soruşturma açılabilir. Gizli oylamalar ile birlikte karar verilir. Partiler arasında eşit miktarda seçilecek üyeler soruşturmada görevli olmaktadır sayısı ise on beş olabilir.

Soruşturma sonlanmasında verilen karar ile birlikte meclise süre verilir. TBMM başkanına sunulan rapor değerlendirilmektedir. Yüce divan sıfatı olarak yer alan Anayasa mahkemesinde dava açılarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı dava ile ilgilenir.

meclis soruşturması

meclis soruşturması

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir