Meyvelerin Yararları

Meyveler sofralarımızda oldukça önemlidir. Mevsimlerine göre tüketilerek gerekli olan vitamin, mineralleri alarak vücudumuzun faaliyetlerini yerine getirmesini sağlayabiliriz. Sebze ve et ağırlıklı beslenmek doğru olsa dahi meyvelerde bulunan vitaminlerde önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemimizden vücudumuzdaki bir çok organın sağlıklı çalışmasında meyvelere ihtiyaç duyarız.

Narın faydaları
C vitamini bakımından zengin olmaktadır. İçinde kansere yönelik koruyucu maddeler olmaktadır. Polifenollerin bulunması kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Boğaz hastalıklarında koruyucu etki sağlar. Potasyum bakımından zengin olması yüksek tansiyon hastaları için önerilmektedir. Tüketirken suyu içmek dışında çekirdekleri ile tüketilmesi gerekir.

Limon faydaları
Turunçgiller ailesinin parçası olan limon, C vitamini bakımından zengin yiyecek olmaktadır. Aroması ile salata, yiyeceklerde lezzet katmaktadır. Tüketilmesi kolay olması bakımından her alanda kullanılabilir. Karaciğer vücudumuzun temizlenmesi için önemli olduğu gibi limonda karaciğerimizin sağlığı için önemlidir. Grip olduğumuz zamanlarda da oldukça faydalı olduğundan tüketilmesi gerekmektedir. Asit bakımından zengin olması mide sağlığımız açısından önemli olmaktadır. Kişiler dikkat ederek reflü artmaması gerekir. Limon tamamen C vitamini bakımından zengin suda eriyenlerde olduğundan vücudumuz fazlasını atacaktır.

Elmanın faydaları
Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olmaktadır. Vücudumuz için A, C ve K vitamini bakımından önem taşır. Cildimizi besleyen ve güzelleştiren etki sayesinde tüketilmelidir. Kabuksuz olarak tüketilen elmalar ishal rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Elma suyu kalp ve damar hastalığı bakımından faydalıdır. Sağlığımızı koruduğu gibi gün içerisinde bir adet elma tüketilmesi önerilmektedir. Hava kirliliği bakımından vücudumuz için önemlidir. Şeker hastaları olanlar yeşil elma tüketmelidir. Gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz meyvelerden olmaktadır.

Ayvanın faydaları
Lif bakımından zengin olması beslenmemize yer vermeliyiz. Lifli olmasından dolayı devamlı çiğnenmesi tükürük salınımını arttırmaktadır. Vücuttaki tükürük salgısı sayesinde kolesistokinin hormon salgılanır. Hormonlar sayesine kilo vermek isteyen kişilerde besleyici olacaktır. Ayvadan alacağımız lif sayesinde kolesterol, tansiyon dengeleyici olmaktadır.

Portakalın faydaları
Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal kanımızı temizlemektedir. Hazım sorunları yaşayanlar için birebir olmaktadır. 100 gramda 50 miligramını karşılamaktadır. Günlük olarak orta boy portakal yenmesi sağlığımızı koruyacaktır. Besinlerden aldığımız demirlerin kullanımı arttırmaktadır. Yemekten sonra meyve yenmesi kişiyi karaciğer konusunda sıkıntıya sokmamaktadır. Portakal yiyecekler bütün olarak tüketmelidir. Sıkarak yenmesi liflerin kaybetmesine neden olacaktır. Tam olarak tüketilmesi liflerinden de faydalanmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here