Mideden Kötü Koku Gelmesinin Nedeni

Yemek yedikten sonra mideden gelen kötü koku oldukça rahatsı edici oluyor. Kokuya dayanamadığınız gibi çevrenizdekileri de rahatsız etmektedir. Kokunun tarifi iğrendirici olması mide rahatsızlıklarının habercisidir. Kötü kokuların nedeni reflü olarak işaret ediliyor.

Yemek borusunun alt kısmında bulunan kapakçıktır. Yemek yedikten sonra kapanması gereken boru kapanmayarak açık kalıyor. İstem dışı olarak mideden çıkan asit ve yemek kokusu nefes borusu ile dışarı çıkıyor.

Reflünün teşhisi doktor tarafından konur. Öncelikle hastanın sorunlarını dinleyen doktor gerekli muayene ve araştırmalardan geçirmektedir. Fizik muayene ile imam tahtası denilen kemiğin arkasına uygulanan baskı ile ağrı olmasıyla anlaşılır. Kişiden reflüye eşlik ederek ülsere sebepte olabiliyor. Belirleyici muayene bulgusu olmayarak ortaya çıkmaktadır.

Midenin alt kısmında fıtık olması sonucunda reflünün sık tekrarlanmasına neden oluyor. Grafide fıtık ve geriye kaçış olup olmadığı saptanarak tedavi uygulanır. Net bulgu için hastanın sintigrafi denilen testinden geçmesi gerekmektedir.

Reflü tedavisinde burundan girilerek yemek borusunun olduğu noktaya sensor yerleştirilir. Hastanın reflüsü tekrarlarsa sensor verileri toplar. Doktorlar tarafından alınan bilgiler doğrultusunda müdahale edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here