Migrene Ne İyi Gelir

Migren ağrıları bireye günlerce esir hayatı yaşatabilmektedir. Bu ağrıyı çekenler kimi zaman öyle durumlara gelebilirlerki, ağrının geçmesi için tavsiye edilen herşeyi yaparlar. Fakat yanlış tavsiyeler migren ağrılarını daha fazla tetikleyip bireyin daha ağrılı dünler geçirmesine yol açabilir. Doktor kontrolünde yapılan tedaviler sonucu ağrıların şiddetini azaltabilmektedir. Kullanılan ilaçların doktor tavsiyesiyle tüketilecek olan gıdalar migren ağrılarına bir nebze daha olumlu bir etki yapmaktadır.

Uzmanlar migren ağrılarının geçmesi için en önemli konunun su tüketimi olduğunu vurgulamaktadırlar. Bireyin vücudu susuz kaldığı vakit bu kuruluk migren ağrılarını tetikler. Bu sebeple migren ağrısı çeken hastaların bol bol su tüketmeleri ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Fakat çay, kahve, soda gibi ürünler sıvı olmasına rağmen bireyin vücudunun susuz kalmasına neden olur. Bu ürünlerin tüketimi de migreni tetikleyebilmektedir.

Su tüketiminin dışında birey acı biber ve zencefil tüketimi yaparakta migren ağrılarına çare bulabilir. Bu ürünlerin tüketiminin doktor tavsiyesiyle yapılması önemlidir aksi takdir de migren ağrılarını dindirmek isterken başka sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Magnezyum ve kalsiyum içerikli besinlerin tüketimi; bu mineraller genellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bulunmaktadırlar. Ispanak, lahana ve brokoli gibi sebzelerin tüketimini yaparak magnezyum ve kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede hem günlük mineral ihtiyacınız karşılanmış olacak hem de migren ağrılarınızın hafiflemesinin verdiği huzuru hissedeceksiniz.

Kuruyemiş tüketimi; ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi besinlerin tüketilmesi bireye iyi bir serotonin katkısı sağlamaktadır. Bu şekilde seretonin katkısı alan bireyde migren ağrılarında hafifleme görülecek ve diğer hastalıklara karşı da birey korunacaktır. Seretonin kuruyemişlerin dışında süt ve süt ürünleri ve pirinçten de alınabilmektedir.

Omega 3 yağ asitleri; sinirleri koruyucu bir etkiye sahip olan Omega 3 bu şekilde migren bağlantılı inflamasyonlara karşı bireyi korumaktadır. Deniz ürünlerinin birçoğundan Omega 3 katkısı sağlanabilir.

migren
migren

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here