Menu

Mıknatıs Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır

Mıknatısın Günlük Hayatımızda Kullanım Alanları, Mıknatıs Günlük Hayatımızda Nerelerde Kullanılır

Mıknatısın günlük hayatımızdaki yerine baktığımız zaman elektrikli ve elektronik aletlerin neredeyse tümünün içersinde kullanılmaktadır. Zıt kutular birbirlerine çekerken aynı kutuplar ise itme gücünden faydalanılmaktadır. Elektrik akımı verilmesi ile birlikte özelliği artar. Mıknatıs elektrikli aletler dışında elbet yoğun olarak kullanılır bunlardan birisi terzilerdir iğnelerini bir arada tutup kaybolmaması için mıknatıstan yararlanırlar.

Buzdolaplarının kapaklarının birbirlerini tutmasını sağlayan özellikte mıknatıs olmaktadır. İki taraflı olarak bulunur yakınlaştıklarında mıknatısın çekim kuvveti ile birlikte sıkı bir şekilde kapanır.

Büyük mıknatıslar ise sanayi alanında kullanılabilir örneğin hurdalıkta araçların yukarı kaldırılmasını sağlayan mıknatısın çekim kuvvetidir sonar parçalama kısmına getirilerek elektrik akımı kesilir aşağıya düşer. Mıknatıs burada elektriklenme ile kuvveti yüksek oranda artar.

Bunlar dışında kullanılan aletler ise radyo, telefon, müzik seti, jeneratör, bilgisayar, televizyon, saat gibi aletlerde ise mıknatısın özelliğinden yararlanılır. Mıknatısı yaklaştırdığınızda etkisini görebileceksiniz.

mıknatıs

mıknatıs

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir