Menu

Mıknatısların Kullanım Alanları Nelerdir

Mıknatıslar Nerede Kullanılır, Mıknatısların Günlük Hayatımızda Kullanımı

Mıknatıs manyetik etkiye sahip olan nesnelerdir. Sahip oldukları manyetik kuvvet ile birlikte kutuplarına göre çekim ve itme gücü uygularlar. Demir, nikel, kobalt, metal gibi maddeleri kendisine doğru çekerler. Mıknatısların varlığı görünmese dahi çevremizde genellikle her alanda kullanıldığı biliniyor.

Mıknatıslar ilk olarak pusula, kasetler, bilgisayar, hard diskler, kredi kartları, atmler, televizyon, laptop, merdiven ışıkları, motorlar, ışıklar, jeneratörler, dikiş makinesi, saatler gibi bir çok örnek verilebilir. Hepsinde mıknatısın çekme ve itme özelliğinden yararlanarak bir noktadan diğer noktaya ulaşılır. Buzdolabı kapaklarının üstüne yapıştırılan mıknatıslı süsleri de unutmamak gerekiyor.

Mıknatısların özelliğini kaybetmesi için yapılması gereken birbirlerine vurmanız veya sert cisimle üstüne vurunuz sahip olduğu manyetik etkiyi kaybedecektir. Herhangi bir cisme mıknatıs özelliği kazandırmanız için elektriklenmesi gerekir örneğin bir balonu tüylü süveterimize sürttükten sonra oluşan elektrikme sayesinde mıknatıs özelliğine sahip olur. Balonumuza tüy, saç, ip yaklaştırdığımız zaman kendisine doğru elektriklenme ile çektiğini görürüz.

mıknatıs

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.