Menu

Mikroskobik Canlıları Tanıyalım

Mikroskobik Canlılar Hakkında Bilgi, Mikroskobik Canlıları Yakından Tanıyalım

Mikroskobik canlıları tanıyacak olursak onlar gözle görülmeyen mikroskop ile görülüp incelenebilen organizmalara verin addır. Canlılar çeşitli bölgelerde yaşayabilir genellikle sıcak ve nemli ortamları severler. Başka canlıların bedenlerinde yaşamaya devam ederler. Zararlı ve faydaları olup varlıklarına ihtiyaç duyarız.

Yararlı Mikroskobik Canlılar
Bunlar günlük hayatta besin olarak tükettiğimiz süt, peynir işlemlerinde mayalanma için kullanılır. Üzümden yapılan sirke fermantasyonunda dahi yararlı mikroskobik canlıların varlığından faydalanılır. Toprağa çürütme özelliği kazandırır atılan çöpler doğada yüzlerce yıl içersinde temizlenmesini sağlar.

Zararlı Mikroskobik Canlılar
İnsanların çevresinde bulunup parazit yaşamsal faaliyet gösterir. Bunları sıralayacak olursak hastalıklardan tifo, verem ve hızlı bir şekilde yayılan hastalık türleridir. Genelde nemli ortamlarda olur mantar halinde dahi çoğalabilirler. Hızlı şekilde yayılıp canlılar üzerinde bakteri, mantar, protistler olarak örnek verilir. Hücreye benzemeyen virüsler ise viroidler, prionlardır.

mikroskobik canlılar

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.