Nane Limon Nasıl Yapılır

Nane limon halk arasında oldukça sevilen ve tercih edilen şifalı içeceklerdendir. Sıcak bir şekilde yapılarak tüketilmesi özellikle kış aylarında kişilere şifa getirmektedir. Nane limon adından da anlaşıldığı gibi ikisinin karışımı çay gibi yapılarak içilmesidir. Soğuk havalardan korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına mümkün mertebe çok tüketilmelidir.

Cezvenin içinde 1,5 bardak su ve 3 tatlı kaşığı kuru nane ilave edilir. Limonumuzu küçük parçalar haline bölerek karışıma katıyoruz. Kabuğu ile birlikte atmamız gerekmektedir. Cezve içinde kaynatılması ile 3-5 dakika boyunca dinlendiriyoruz. Hazırladığımız karışımı süzgeç yardımı ile bir bardağa dökerek o lezzetli içeceğimiz hazır olmuş oluyor. Kuru nane yerine yaş nane kullanacak olanlar 8-12 yaprak kullanmaları gerekiyor.

Dileyenler tatlandırmak içine bal katabilir. Şeker hastalandığımız zaman ve bağışıklık sistemi için faydalı olmadığından dolayı tüketmemeliyiz. Soğuk içilen nane ve limonun etkisi o kadar etkili olmayacağından sıcak bir şekilde tüketmememiz gerekir.
nane limon
Nane-limon faydaları;
Güç verir ve kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirir.
Sindirime yardımcı olur, cildi güzelleştirir.
Zihinsel yorgunluğu alır, midenizi rahatlatır.
İçinde bol miktarda C vitamini bulunur.
Soğuk algınlığı ve kış hastalıklarına iyi gelir.

Nane limon içmek için hasta olmayı beklemeden önce günde bir defa yapılarak tüketilmesi gerekmektedir. Sizi kış boyunca koruyarak hastalıkları önleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here