Nanenin Faydaları Nelerdir

Mutfaklarımızda baharatın yanında çeşitli içeceklerde beraber tükettiğimiz hoş kokusu olan şifalı bitkilerdendir. Şifa ve lezzeti bir arada bulundurduğu gibi sofralarımızdan eksik olmaz. Tadı ve kokusu ile farklılık yaratarak damağımızda da hoş tat bırakmaktadır.

İlk olarak Sümerler tarafından keşfedildi. Mısırlılar nezle ve soğuk algınlığında kullandı. Mezopotamya’da tarçın, mersin ağacı, armut, söğüt, köknar gibi bitkilerle birlikte kullanılır oldu. Eski yunanlılar ise banyolarında suyun içinde birkaç nane yaprağı ile cilt bakımlarını yapmışlardır.

Nane her derdin devası, toprakta yetiştiği gibi baharat çeşidi olarak bulunabilir. Bölgelere göre isimleri fülfül ve yarpuz gibi isimlerle adlandırılır. Lezzetli, kokusu ve şifası ile birlikte her hastalığa iyi gelmektedir. Sinek ve böcekleri kendisinden uzaklaştırarak bahçenizde rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Nane ilaç, şurup, sakız, esans, şekerleme, diş macunu, yemekler gibi bir çok alanda aktif şekilde kullanılmaktadır. Sofraların baş tacı olarak her lezzete tat katmaktadır. Özdeşleşmiş bitki türü olup naneler lezzet kattığı gibi günümüzde her evde bulunmaktadır.

Hazmı kolaylaştırıcı etkisi, idrar ve gaz söktürücüdür.
Karaciğer yetersizliğine iyi gelerek safra akışını düzenler.
Mide ağrılarını keser, bağırsak spazmını önler.
Astım, bronşit, öksürük, grip, soğuk algınlığına birebirdir.
Sinir sistemini güçlendirir, heyecan ve korku gibi duyguları bastırır.
Kusmayı önler.
Anne sütünü artırıcı özelliği bulunur.
Kadınlar için regl dönmelerinde birebirdir.
Bağırsak solucanlarının oluşumlarını sağlar.
Migren, baş ağrısı, baş dönmesi, ayak titremesi gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
Kan temizleyici ve idrar söktürücü olarak kullanılır.
Nefes darlığına iyi gelerek nefes alışverişi kolaylaştırır.

Nane limon çayı
Kış aylarının vazgeçilmez tarifi olan nane limon sevilerek tüketilebilir. Sofraların vazgeçilmezi olup tüketmeniz mümkündür. Kurutulmuş nanenin üzerine sıcak su dökerek çay gibi demlenmeye bırakınız. Demlenmesi ile süzgeç yardımı ile süzerek çayınızı hazırlayın. Dileyenler limon karıştırarak şifa deposu haline getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here