Nar ve Nar Suyunun Faydaları Nelerdir

Nar suyu sağlığımız için faydalı meyveler sınıfına girmektedir. Latince “Punica Granatum” olarak bilinen bir çok sağlık sorununa iyi geldiği bilinen meyvedir. İçindeki enzimler doğal antioksidan bakımından vücudumuzda görev alır. İyileştirici özellikleri bulunan nar, katı ve sıvı halde tüketilerek vitamin kaybı olmadan alınabilir. İçindeki antioksidanlar tannin, potasyum, anthocyanin, polypenol, siyanidin, luteolin , kersetin ve demirdir. Bir çok antioksidan madde bulunarak doğal antibiyotik görevi görmektedir.

Antibiyotik etkisi beraberinde vücuttaki bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Bazı bakteriler vücuttaki organizmalara karşı direnç gösterirken nar ile gelen antioksidanlar sayesinde yok edilir. Vücuttaki virüslerin yok edilerek “tamiflu” adlı ilaçla birlikte vücuda alınan antioksidanlar nardan elde edilebilir.

Nar çekirdeği kalp hastalıklarını önleyerek damar rahatsızlıklarını engeller. Vücutta kalp hastalıklarının büyük ölçüde önlenmesi sağlanır. Çekirdeğin içindeki polifenoller ve linoleik asit malzeme vardır. Sağlık sorunlarda problemlerin önlenerek son derece etkilidir. Nar çekirdeğinden elde edilen yağ, konjuge yağ asidi dediğiniz içeriği barındırmaktadır. Nadir yağlardan olan konjuge yağı nar çekirdeklerinde bulunur.

Enfeksiyon ve hastalıklarında nar suyu bünyenin direncini arttırdığı gibi hastalık kapmanızı önlemektedir.

Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar, çoğu besine göre vücut için çok daha faydalıdır. Vücuttaki önemli damarların tıkanmasının önüne geçmektedir.

Yüksek tansiyon hastalarınını 15 günde günde 1 bardak nar suyu içmeleri tansiyonlarının %5 oranında düştüğü tespit edilmiştir.

Nar suyunun kullanımı beraberinde vücuttaki HDL oksidasyonu ve LDL oksidasyonu azaltmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here