Narkolepsi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Narkolepsi, insanların istem dışı aniden ve durduk yere uykuya dalma durumudur. Hastalığı taşıyan kişi günlük olarak 25-30 kere derin uykuya dalabilir. Nöbetlerin zamanları farklı olup beyin içten uyarılarak gerçekleşmektedir. Uyku birden bire meydana gelerek kişi bayılmış gibi uykusuna dalar. Kitap okurken, yemek yerken, çalışırken, dans ederken veya başka bir şey yaparken olabilir.

Hastalık ilk olarak kendisini göstermeye başladığı durumlarda hissedilebilir seviye de olur. Hastalığın ilerleyen seviyelerinde kişi uykusunun geldiğini hissetmeden doğru şekilde uykuya dalabilir. Genelde narkolepsi hastalığına sahip olan kişiler kazalara sebebiyet vermektedir. Ani uykudan dolayı insanlar kazalara sebep olarak ölümlere neden olabiliyorlar. Kişiler istem dışı uyku moduna geçmeleri ölümü beraberinde getiriyor. Ayakta uyumaları düşerek yaralanmalarının kaçınılmaz olduklarını göstermektedir.

Narkolepsi incelemesi yaptığımız zaman baba çocuğunu dövmesi durumunda yere düşmesi bir olur. Öğretmenin öğrencisini sözlüye kaldırdığında endişelenmesi durumunda yere düşerek anlaşılır. Hasta uykuya daldığı zaman vücudunun taş kesilmesi durumunda anlaşılır. Uyanık olması durumunda dahi vücudunu hareket ettiremez. Kısa süreli olarak süren belirti olup düzelmeler başlar.

Belirtilerin görülmesi ile kişilere Narkolepsi hastalığı ortaya çıkar. Hastalığın tedavisi zahmetsiz olarak amfetomin, metillfenidor, imipramin ve clopramin gibi uyandırıcı ilaçlar sayesinde normal hayatına devam etmesi sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here