Neden İbadet Ederiz

İbadet dini inançları olan toplumların günlük rutin şekilde gerçekleştirdikleri davranıştır. İbadet etmenin sebepleri insanlığın inançlarına bağlı olarak gerçekleşir.

Allah insanları yoktan var etti. Dünyayı yaratarak Hz. Adem babamızı ve Hz. Havva annemizi yaratmıştır. İlk insan olarak yeryüzüne ayakbastılar. Hepimiz onların soyundan bugünümüze geldik. Allah tarafından eksiksiz olarak yaratılan insanlar birer mucizedir. Vücudumuzu ve beynimizi bilim insanları incelemesine rağmen sırrını tam anlamıyla çözememişlerdir. İnsanlığın teknolojiyi geliştirmeleri mümkün olsa da insanları çözmeye yeterli olmamıştır. Aklı duyguları ile yaratılıp çoğalmaları sağlandı. Özellikleri sayesinde ekmeyi, biçmeyi, pişirmeyi ve yemeyi öğrendiler.

Allah’ın yaptıklarına karşı insanlar ibadet ile karşılık vermektedir. İbadetler Allah’ın verdiklerine karşı birer rızadır. Nimetlerine teşekkür etmek, şükrederek rızklarının kesilmemesini istemektir. Yaratıcımız ve karnımızı doyuran rabbimize karşı ibadet ederek dua etmek en kutsal davranışlardandır. Yaratılan her şey insanlık için yaratıldığını unutmamalıyız. Bize vaat edilen cennet ve cehennemi bilerek şükreden kulları olmak için ibadet etmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here