Nefes Darlığı Nedir

Gün içerisinde veya bir işle uğraştınız zaman yeterli miktarda nefes alamadığınız zaman göğüs kafesinin sıkıştığını hissettiğiniz zamanlara nefes darlığı denir. Bu olay ile karşılaştığınız da ve sürekli yaşadığınız da konu ile mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Çünkü altında ciddi sebepler yatabilir. Öncelikle akciğer ardından kalp,sindirim ve de böbrek sorunları bireyin nefes darlığı hissetmesine sebep olabilir.

Nefes Darlığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Nefes darlığı vücudumuza yeterli oksijen alamadığımız durumdur. Altında yatan sebepleri anlayabilmek için çeşitli tetkikler yapıldıktan sonra tedavi altına alınır. Bazen nefes darlığı bir çok insanın yanlış bildiği bir durum olabilir. Örneğin bireyin ağır sporla uğraştığı zaman, ciğerlerini zorlaması veya yorucu bir aktivite yaptıktan sonra nefes almakta güçlük çekmesi normal bir durumdur. Fakat bir çok insan bu aktivitelerden sonra nefes almakta zorlanır ve kendinde nefes darlığı olduğunu düşünebilir. Yorulan birey dinlendikten sonra yeterli nefes alması ile birlikte geçer. Nefes darlığı göreceli bir kavramdır. Bazen de psikolojik olarak nefes almakta güçlük çektiğini düşünen insanlarda olabilir. Herhangi bir sağlık problemi olmadan da psikolojik durumlarda nefes darlığı oluşabilir. Bu gibi durumlar da ise kişinin kendisi ile yenebileceği bir durumdur. Çünkü altında gerçekten bir hastalık yatmaz.

Nefes Darlığı Oluşma Nedenleri

Nefes darlığı çeşitli hastalıklardan dolayı oluşabilir. Akciğer ve solunum yolları hastalıkları bunun en temel nedenidir. Astım, zatürre ve koah hastalığı nefes darlığına yol açabilir. Bunun arkasından kalp hastalıkları gelir. Kalp krizi,kalp yetmezliği ve kalp ritmi de nefes darlığının bir sebebi olabilir. Bir diğer durum ise psikolojik kökenli olan panik atak ve kaygıdır. Bu durumda insanlar hızlı ve derin bir nefes alma ihtiyacı hissederler. Bunun temel sebebi vücudumuzdaki adrenalin hormonun yüksek seviye de olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here