Menu

Nerede Oy Kullanacağım Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Cumhurbaşkanlık Seçimleri Oyumu Nerede Kullanacağım, Oyumu Nerede Kullanacağım Cumhurbaşkanlık Seçimi

İlk turun yapılacak olan tarih 10 Ağustos olarak kabul edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kalması ile birlikte seçmenler oylarını nerede kullanacağını merak etmektedir. Seçimlerde seçmenlerin oylarını nerede kullanacağı muhtarlıklara verilerek dağıtılmıştır.

Seçmen listeleri 2 Temmuz tarihinde askıya çıkartıldı. Listelere itiraz edecek olanlar ise 9 Temmuz tarihine kadar gerekli mercilere giderek itirazlarını yapabilirler. YSK tarafından ilk seçimin yapılacağı zaman 10 Ağustos 2014 Pazar günü olmaktadır. Geçerli oy çoğunluğu sağlanmazsa eğer ikinci tur olarak 24 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacaktır. Oy kullanacak kişiler itirazlarını tekrardan yapabilecekler.

İtiraz edecek olanlar muhtarlıklara giderek isimleri kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Kişiler oy kullanmadan önce muhtarlıklara gidip kontrol ederek seçmen kağıtlarını alabilirler. Vatandaşların sorumluluklarını bilerek ülkenin en yetkili kişisi olan Cumhurbaşkanlığı bu yıldan itibaren halk tarafından seçimleri yapılacak. 2014 yılında seçimler yapıldıktan sonra 2019 yılında tekrar halk tarafından oylamaya gidilerek seçilecektir. Seçimler sırasında vatandaşların bilinçli olup oy kullanmaya gitmeleri gerecektir. Oy kullanmayanlara ceza yağabilir vatandaşlar bu görevleri yerine getirmelidir.

cumhurbaşkanlık seçimleri

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir