Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlara Ne Yapılır

Yabani hayattaki canlıların doğal etkenlerle sayısının azalması, çoğalması ve hatta yok olması normaldir. Fakat bunların beşeri faktörler nedeniyle meydana gelmesi son derece normal dışıdır. Yüz yıllardır global dünyada yaşanan türlü değişiklikler hayvan habitatları üzerinde de olumlu ve olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Özellikle çağımızda yaşanan sera etkisinin artması, havanın kirletilmesi gibi birtakım beşeri etkilerin neden olduğu küresel ısınma, ozon tabakasının zarar görmesi gibi olaylar canlıların yaşam alanları üzerinde de etki göstermektedir.

Bunun dışında bazı durumlarda endüstriyel amaçlarla ormanlık alanların yok edilmesi burada yaşayan canlı türünü bazen soyunun tükenmesi gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya bırakabilir. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Hayvan Türlerini Koruma Komisyonu tarafından hazırlanan rapor dünya üzerindeki türlerin %25’inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Raporun devamında ise son 100 yıl içinde binden fazla türün neslinin tükendiğini görüyoruz.

Bir hayvanın neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ne zaman anlaşılır?

Bir yabani hayvan türünün toplam sayısı bine ulaşamıyorsa bu hayvan türünün özel olarak korunması gerekmektedir.

Bir yabani hayvan türünün sayısının azaldığı gözlemleniyorsa bunun için soyu tükenebilir uyarısı yapılır. Bunun üzerine bu hayvan türü korumaya alınır. Bunun için özel bir bölge oluşturulur. Söz konusu hayvan türü tükenme tehlikesinden kurtulana kadar canlılar yapay döllenmelerle çoğaltılır. Tükenme tehlikesi sona erdiğinde ise bu hayvan türü tekrar doğal ortamına bırakılır. Bundan sonrası için ise hayvanların yaşadığı bölgenin ve çevrenin korumaya alınması oldukça önemlidir. Bunun için doğal yaşamı koruma parkları oluşturulabilir.

Genetik Çalışmalar

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar için bazı genetik çalışmalar da yürütülmektedir. Bu çalışmalarda sperm ve embriyonun dondurulması ve saklanması hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here