Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir

Nikotin, tütün yapraklarında daha çok bulunan renksiz maddedir. Hava ile teması durumunda esmerleşerek sarılaşıp kahverengi renk ortaya çıkartır. Genelde asalakların öldürülmesi için kullanılan maddedir. Uzun süreli kullanımda canlılar üzerinde bağımlılık derecesine yükseltmektedir. Sigara içen kişiler daha çok nikotini fark etmektedir. Bağımlılık yapan madde doğada sıvı ve renksiz olarak bulunması yanmasıyla birlikte kahverengini alır. Sigaralarda da kahverengi madde buradan gelmektedir. Nikotin fazlalığından dolayı renginde değişiklik yaparak kişilerin tekrar tekrar istemesine neden oluyor. Nikotin kafein ve strikninden yapılıyor olması bağımlılık yapmaktadır.

Nikotin Zararları
Sigara içme istediğimizin devamlılığının sebebi nikotin bağımlılığı olmaktadır. Tütünün içine işlenen madde olmasından dolayı kişiler devamlı olarak nikotin istemektedir. Vücut bağımlılık derecesine gelerek kendisine zarar vermektedir. Ruh hali içinde beynin istediği nikotin olmaktadır. Nikotin sağlığa zararlı olduğu gibi ruhsal anlamda da etkilemektedir. Beynin haz almasını engelleyen değerleri vardır. Beynin sinyal alışverişi doğrultusunda etkilerini sağlayarak ortaya çıkartır. Beynimiz nikotin bakımından bağımlılık kazanması devamlı istemektedir.

Nikotinin etkileri;
Madde beyinde haz duygusu yaratmaktadır.
Madde alınmadığı zaman olumsuz semptomlar ortaya çıkar.
Beyin aynı hazza tekrar ulaşabilmek için daha çok isteyecek.
Her geçen an daha çok nikotin isteği yaratılması.

Beyin nikotin bakımından uyarılmaktadır. Fizyolojik olarak nikotin ihtiyacı duyar. Sigara bırakıldığı zaman beyin isteyecek, olumsuz etkiler göstererek yaratacak. Nikotin kişilerde rahatsızlıkların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here