Nodül Nedir

Büyüklüğü 1 cm ulaşan nodüllerin fark edilmesi elle muayene sayesinde olabilir. Daha küçüklerin belirlenmesi için kişilerin ultrasona girmeleri gerekmektedir. Nodüllerin oluşumunun %95’lik kısmının kanserli olmayarak iyi huylu olduğu biliniyor. Bunlar her insanlar bulunur. Bunlar zehirli guatr ve aşırı hormon üreten nodüller olarak bilinir.

Nodül’ün belirtileri
Genellikle kişilerin fark etmeyip check-up yaptırmaları durumunda tesadüf ederi rastlanabilir. Genellikle kişilerde görülmeyen zehirli guatr hormon fazlalığından dolayı kendisini göstermektedir.

Ultrason Gerekli mi?

Tiroit hastalığı olduğunu düşünüyorsanız bunu doğru yolla tektik edilmesi yapılacak olan ultrason olacaktır. Nodüllerin öğrenilmesi ve takibinin yapılması için kişilerin mutlaka ultrasona girmesi gerekir. Nodüllerin ölçümlerini kullanırken belirli aralıklarla tekrarlanarak boyutunda büyüme ve gelişme olup olmadığı öğrenilmesi gerekmektedir.

Nodül testleri nelerdir?
Nodül herhangi bir hormon üretip üretmediği konusunda kontrol için TSH, T4, T4 testleri istenir. Kişilerde sonuçlar genelde normal gösterir. Sonuçların pozitif olması için laboratuar sonuçları gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here