Normal Doğum Nedir Nasıl Olur

Normal doğum nedir, nasıl olur sorusunun en açık cevabı, bebeğin doğum kanalı yolu ile doğmasıdır. Normal doğum üç evrede gerçekleşir. Rahim ağzının açılması ve sancıların başlaması ile birinci evreye girilir. İkinci evre bebeğin doğuşu ile tamamlanır ve üçüncü evrede de, bebeğin göbek kordonu ile bağlı olduğu plasentanın çıkma aşamasıdır. Bu üç aşamanın bitmesi ile norma doğum tamamlanmış olur. Bundan sonra gerekli görülüyorsa ve yırtılma varsa, dikişler atılarak doğum sona erdirilir.

Normal Doğum Anı ve Detayları

Normal doğum nedir, nasıl olur detayları ile anlatalım. Anne adaylarını en çok zorlayan ve genellikle uzun süren, düzenli sancıların başlaması ile doğum başlamış demektir. Birinci evre denilen bu aşamada, rahmin kasılması, rahim ağzının açılması, anne adayının sancı çekmesine sebep olmaktadır. Bu evrede bebekte doğum kanalına doğru itilmekte ve son aşamaya yaklaşmaktadır.

Kasılma ve sancı ile birlikte, ıkınmaların başlaması doğumun ikinci evreye geldiğinin ilk belirtileri içindedir. Bebek doğum kanalının sonuna baş aşağı bir pozisyonda geldiğinde, artık ıkınmaların kesilmesi ve soluk alıp verme, doktor ya da ebe tarafından yönlendirilmeye başlanmalıdır. Bu yönlendirmenin amacı, diyaframın boşalması ve bebeğin rahatlıkla çıkabilmesine olanak tanımaktır. Artık anne gerekli görüldüğünde ıkınacaktır ve böylece bebek doğum kanalından çıkacaktır.

Bebeğin önce başı, daha sonra omuzları ve bedeninin geri kalanı çıkar. Artık doğum üçüncü evresine yani plasentanın dışarı atılmasına başlanmıştır. Bu arada bebeğin göbek bağı kesilerek gerekli temizlik işlemleri yapılmaktadır. Plasentanın dışarı atılması için kasılmalar devam etse de bu sırada anne bebeğine kavuşmanın heyecanı ile bu evreyi pek anlamadan tamamlar. Normal doğum nedir, nasıl olur anlattıktan sonra. Doğum esnasında yaşanabilecek risklerden bahsetmekte gereklidir.

Normal Doğumda Yaşanabilecek Riskler

Normal doğumlar genellikle sorunsuz şekilde tamamlansa da, bazen işler yolunda gitmeyebilir. Bu durum sıklıkla bebeğin geliş pozisyonunun ters olması şeklinde yaşanmaktadır. Bebek döl yatağında gerektiği gibi yatmadığı ve doğum pozisyonu olan baş aşağı şeklini almadığı durumlarda, normal doğum riskli ve zor olabilmektedir. Bazen de plasenta bebeğin baş önünde olabilmekte ve sıklıkla bu durum normal doğumu riske sokmaktadır.

Kordon dolanması ve doğumun uzun sürmesi yüzünden de riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durumlar hekim ve doğum uzmanları sayesinde kolaylıkla atlatılabilmekte ve gerekli görülen önlemler alınarak, anne sağlıklı bir şekilde bebeğine kavuşabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here