Menu

Öfke Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Aslına bakıldığı zaman öfke, kişinin kendi doyuramadığı isteklere, kendisinin istemediği sonuçlara ve bunlara paralel olarak beklentilerin karşılanmaması durumu çerçevesi içinde bireylerin yaşamış olduğu duyguların bütünüdür. Öfke standartların dışına çıkılmadığı zaman gayet doğal ve evrensel bir durum olup hatta çoğu zaman işleri düzenleyen bir duygu faktörüdür.

Fakat bu öfke duygusunu standartların üzerin de olan ve bunu dizginleyemeyen kişiler içinde çok ciddi ruhsal bozukluklara paralel olarak saldırganlık ve sürekli olan bir tahrip etme isteği vardır. Bunun acı bir istatistiği olarak ise, maalesef öfke kontrolü sağlayamayan ve bu kontrol dışında gelişen öfkelerin farkında olan çok ama çok az mevcut. Farkında olmasına rağmen bunun için bir çözüm arayan kişi sayısı ile çok daha az görülüyor. Çoğu insan normal hayat ile bağdaştırarak herhangi bir öfke sorunu olmadığını dile getirir.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Öncelik olarak kişilerin bu durumun farkında olması ve bu öfke kontrolünü sağlamak amacı ile herhangi bir adım atmayı istemeleri çok önemlidir. Sonrasında ise hayatlarında sürekli olarak olumsuz bir karar verirken tek ve keskin cümleler olan; Asla ya da Her zaman kelimelerini olduğu kadar olabildiğince en az seviyeye indirmek oldukça önemli bir adımdır.

Bunun yanı sıra kendiniz ile olan konuşmalarınız ve kendinize öfkeli olduğunuz an verdiğiniz tavsiyeler fazlası ile önemli bir durumdur. Yani öfkeli hissettiğiniz an haklı olsanız bile kendinize sakin ol ya da gevşe gibi komutlar vererek ipleri kendi elinize alabilme imkanınız yer alıyor. Bu konunun dışında öfkeli hissettiğiniz an sizi neyin bu duruma soktuğunu bulmaya çalışın ve o ortamdan uzaklaşarak sakinleşmeye çalışın.

Bu durum size öfke kontrolü konusunda birçok fayda sağlayacaktır ve sizin çok daha bilinçli düşünmenize yardımcı olacaktır. Eğer kendiniz öfkeli olduğunuzu düşünmüyor iseniz çevrenizdeki insanların size karşı bu yorumları yaptığı zaman biraz olsun kulak vermeniz sizin öfkenizi kontrol etmeniz konusunda çok yardımcı bir durum olacaktır. Unutmayın öfke kontrolü konusunda başarı sağlamak ve bu sorunu aşmak sadece sizin elinizde olan bir durumdur.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.