Ökse Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Anadolu topraklarında yetişen şifalı bitkilerdendir. Ökse otunun şifalarının bilinmesi, kullanılması ve faydalanılmalıdır. Faydalı bitkilerden olması sağlığımızı korur. Ökse otu bilindiği üzere doğal olarak yetişen bol miktarda mineral barındıran bitki türüdür. Her mevsim ağaç üzerinde küçük beyaz yumurtaya benzer şekilde çiçek açmaktadır. Elma ağacına benzer şekilde çiçekleri açar ve kendisini gösterir. Diğerlerinden ayıran ise açtığı çiçekler beyaz olduğu gibi miskete benzetilebilir.

Ökse otu çay tarifi
1 çay kaşığı ince kıyılmış ökse otunu, 1 fincan soğuk su ya atın ve 1 gün kadar bekletin. Kendisini salarak ertesi gün ısıtılarak içilebilmektedir.

Ökse otunun faydaları
Kanser, hipertansiyon, hepatit hastalıkları ile mücadele eder. Alternatif tıp alanında kullanılıyor. Bilimsel araştırmalara göre sinir sistemini rahatlatır, ağrıları geçirir, kasılmaları engeller, vücudun rahatlamasını sağlar, kanser gibi hastalıkların ilerlemesini, tümörlerin küçülmesini sağlar. Yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu düşürerek koruma sağlar. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcıdır. Damar sertliği gibi damar hastalıklarının oluşumunu önler ve tedavi edici etkiye sahiptir.

Ökse otunu tüketirken dikkatli olunmalıdır. Çiğ olarak tüketilme durumunda nöbet oluşumuna neden olabilir. Nadir şekilde tüketilmesi insan sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Alerjik reaksiyonlara neden olarak krize neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışarak fikir alınması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here