Öksürük İçin Evde Ne Yapılabilir

Kış aylarında daha sık karşılaşabileceğimiz solunum yolu rahatsızlıklarından olan öksürük için evde tedavi yöntemi uygulanabilir. Basit olarak uygulayacağımız yöntemler sayesinde öksürüğü azaltarak hayatımızı engellemesini önüne geçmemiz mümkündür. Doktora gitmeden öksürük için evde yapabileceklerimiz;

Bol ve ılık su içilerek boğazlarımızın yumuşamasını sağlayabiliriz. Bolca içeceğimiz ılık su sayesinde öksürüğümüz azaldığımı gibi zamanla kesilecektir.

Öksürük gece vakti artış gösteriyorsa; yatış biçimine bağlı olarak geniz akıntısı olarak adlandırılabilir. Yan olarak yatmamız sayesinde geniz akıntısından dolayı öksürüğümüz kesilebilir.

Burun tıkalı olmasından dolayı nefes almak için ağzımızı kullanmamız boğazımızın kurumasına ve öksürüğün artmasına sebep olabilir. Burun temizliğinin devamlı olarak yapılması gerekmektedir.

Öksüren kişi sigara, alkol kullanıyorsa eğer azaltarak bırakması gerekmektedir. Öksürüğe sebep olan etkenlerden olmaktadır.

Öksürük ilacının tek başına kullanılması yeterli olmaz. Hekim tarafından öksürüğe sebep olan etken bulunarak tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Günlük en az 2 litre ılık su içmesi gerekli olmaktadır.

Gece yatıldığı zaman öksürüğün artması durumunda yatağın başı yükseltilerek, gerekirse üst üste çift yastıkla yatmalıdır.

Öksürük geçene kadar keskin kokulardan kaçınarak öksürükten korunabilirler.

Öksürük belirtileri 2 haftayı geçiyorsa ve artış gösteriyorsa hekime başvurarak yardım alınması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here