Menu

Okul Nedir

Okul Ne Demek, Okul Hakkında Bilgi

Okul, eğitim ve öğretimin verildiği dört duvar çatısı olan binadır. İnsanların akıl yaşına erdiklerinden itibaren (6 yaş) ilköğretim ile birlikte eğitime başlarlar. Öğretmenler tarafından öğrencilere bilgilerin aktarıldığı mektep, medrese olarak tabir edilir. Kendi arasında eğitim olarak ayrılık gösterir.

İlköğretim: 8 yıl boyunca öğrencilerin aldığı ilk eğitim olarak bilinir temel öğretimdir. Öğrenciler başarıları doğrultusunda bir sonraki ortaöğretime geçmeye hak kazanırlar.

Ortaöğretim: Lise olup 4 yıl boyunca orta düzeyde eğitimlerini alırlar. Başarıları doğrultusunda bir sonraki eğitim olan yüksekokul seviyesine çıkarlar.

Yüksekokul: Üniversite olarak bilinip öğrenciler için 3 aşamalı eğitimin son evresidir. Başarıları doğrultusunda 2 ve 4 yıllık bölümler tercihen meslek seçmelerine ve onunla ilgili bilgi almaya başlarlar.

Eğitim ve öğretim sonuna gelindiği takdirde ikinci bir üniversite okunabilir. Master olarak tabir edilen okuduğu bölümde kendisini geliştirme adına yurtdışında eğitim almak. Yüksek lisans gibi kavramları eğitim içersinde barındırmaktadır. Alınan eğitimlerin hepsi okul adı altında binalarda gerçekleşmektedir.

okul

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir