Menu

Okumak Neler Kazandırır

Okumak insanlığın takdir ettiği, yapılmasını hoş gördüğü bir eylemdir. Okumakla neler öğrenildiği felsefi bir soru olsa da gözlemlerle ortaya bazı sonuçlar çıkar. Genel manada bunları şöyle sıralayabiliriz;

Cehalet Seviyesini

İnsanın okumaya başladığında öğrendiği ilk şey kendi cehaletidir aslında. Ne kadar bilmediğini öğrenmesi için o kadar okuması gerekmektedir ve okumanın en önemli kısmı budur; cehaletini öğrendiğin kısım. Bunu fark ettiğinde hırslanır ve daha çok okumak ister, daha çok okudukça da neleri bilmediğini fark eder. Bu ters orantılı olarak ilerler uzun bir süre. Belirli bir seviyeye ulaşana kadar öğrendiğin tek şey kendi bilmediğidir.

Başkalarının Hayatlarını

Kitap okuyunca başkalarının hayatlarına dahil olursun; nasıl davrandıkları, nelerden hoşlanıp, nelerden nefret ettiklerini, neleri kutsal saydıklarını öğrenirsin. İnsanların olaylara verdiği tepkileri öğrenir ve olayların sonuçlarına onlarla beraber dahil olursun. Hiç bir öğretisi olmadığını düşünsek bile bu öğretisi kitap okumak için yeterli bir sebeptir. Örneğin orta gelirli bir ailenin üyesi bir kitaptan, hiç bir zaman öğrenemeyeceğin ayakkabı boyacısı bir çocuğun hayat hikayesini öğrenebilir, bu çocuğun nelerle savaştığını anlayabilir ve gerçek hayatta benzer bir karakterle karşılaştığında tepkilerini ona göre şekillendirebilir.

Daha Kaliteli Bir Yaşamı

İnsan karşılaştığı olaylar karşısında tepkileri olan bir yaratıktır. Tepkilerinin nasıl olduğu kısmı ise insanın yapısıyla, yaşanmışlığıyla, öğrendiği şeylerin fazlalığıyla doğru orantılı olarak ilerler. Örneğin başka bir milletten insanlarla yaşamamış birisi için yabancı bir ülkede belirli bir süre de olsa kalmak bir eziyete dönüşebilir çünkü bilmediği bir kültürün tam ortasındadır ve bu kültürde nasıl kendi standartlarında devam edeceğini bilmemektedir. Bunu öğrenmek zaman gerektirir eğer tecrübe edecek zamanı yoksa okuyarak bunu daha kısa yoldan halledebilir böylece daha kaliteli bir yaşam sürmeye devam eder.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.