Omega 3 Zararları Nelerdir

Omega 3 olarak hayatımıza giren balık yağının hep faydalarından bahsedilmiştir. Peki hiç medyaya ve insanlara yansıtılmayan zararları neler olmaktadır? Hücreler için önemli yapı taşlarının omega-3 yağ asidi oluşturur. Vücudun kendi kendine üretemediği yağ asidi olmasından dolayı dışarıdan alınması gerekmektedir. Omega-3 deniz canlılarından karşılanır, balık tüketmeyen biri ise kapsül ilaçlarla birlikte ihtiyacını karşılar. Her balıkta omega-3 yağ asidi bulunur, denizlerin derinliklerinde yaşayan balıklarda daha çok miktarda olduğu bilinmektedir. Ton balıkları, sardalye, uskumru, somon balıklarında omega-3 bakımından zenginlerdir. Balık türleri arasında kültür balığı olarak bilinen, yapay besinlerle beslenerek satılan balıklarda insanların ihtiyacını karşılayacak yeteri kadar omega-3 bulunmaz. Omegal-3 olarak bilinen balık yağının fazla tüketilmesi beraberinde zararları getirebilmektedir.

Omega-3 yan etkileri ve zararları nelerdir?

Omega-3 ihtiyacını normal olarak besinlerden değil de tablet yada kapsül formları ile karşılıyorsanız dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bir çok firma çeşitli paketleme imkanları ile hazırlamaktadır. Ürünler sürekli kontrol edildiği ve ne kadar sağlıklı olduğu vurgusu yapılsa da sağlığı olumsuz etkileyebilir. Yapay ürünler doğal ürünlerin yerini tutmayacağı gerçektir. Kaliteli ve sağlıklı yaşam için düzenli tüketim yapılması gereklidir. Doktora danışmadan kullanılmasına rağmen omega-3ün içeriğinde doktora başvurulması gerektiği yazar. Saf balıktan ede edilmiş olmasına rağmen zehirleyici olabilir.

İnsan bünyesi belli miktarda tükettiğinden dolayı fazlasının alınması mide sağlığı ve sindirim sistemini olumsuz etkiler. Besinler doğru orantılı olarak alınmalı aksi takdirde mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Omega-3 doğal olarak alınması vücudun dengelenmesini sağalmaktadır.

Kan şekeri rahatsızlığı olan kişilerin omega-3 alımlarında dikkatli olması gerekir. Yüksek miktarda omega-3 yağı kullanımı şekerin çıkmasını ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Çok fazla balık yağının vücuda alınması fazla kilolara sebep olabilir. Yağın vücutta tutulması yağ tabakalarının oluşmasına neden olur. Kilo almak isteyenler içinde balık yağı kullanımı önerilmektedir.

Kan sulandırıcı ilaç tüketiyorsanız eğer omega-3 yağ asidinden uzak durulmalıdır. Tepkimeye gireceğinden omega-3 beyin kanamasına neden olarak felçlere neden olabilir. Bu yüzden kan sulandırıcı ilaçların kullananların, aspirin türevi ilaçların ve herhangi bir sebepten balık yağıyla ters tepkimeye neden olabilir. Doktor kontörlünde aşırıya kaçılmayacak şekilde alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here