Omuz Ağrısı Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Omuz ağrısı sıkça karşılaşılabilen sağlık sorunlarından olabiliyor. Bilmeden yaptığımız yanlış bir hareket dahi omuz ağrısını tetikleyebilir. Gün içinde farkında olmadan yaptığımız hareketler aslında omzumuza zarar vererek ilerleyen saatlerde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Omuz ağrısında tedavi uygulanmadan önce nedeninin araştırılması gereklidir. Omuzun kötü kullanılmasından dolayı ağrılar ortaya çıkar. Hasta konu ile ilgili bilgilendirilerek tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Günümüzde özellikle bilgisayar kullanan kişiler kolları sabit kaldığı gibi ağrıya sebep olabilir. Aşırı yük kaldırmak, yanlış hareket, darbe sonucunda ağrı gözlemlenebilir.

Omuz ağrısı stres sonucunda da olabilir. Sinirlerin gerilmesinin yanı sıra kaslar kasılarak ağrıya sebep olabilir. Belirtiler olduğu süre soğuk kompres uygulaması yapılarak ağrılar hafifletilebilir. Doktora başvurularak omuz ağrısı için yardım sağlanabilir.

Omuz ağrısına yönelik sebepler incelenerek sebebiyet verilmemelidir. Elimizin ulaşamadığı yerlerde kolumuzu uzatmaya çalışarak zorlarız, eklemlerde hareketlenmeler olacağından uzun süreli kol ve omuz ağrısı yaşanabilir. Uzanmak yerine sandalye yada merdiven kullanarak yapılabilir. Perde takarken dahi yetişemediğimiz zaman destek almalıyız. Yani elimizin baş seviyesinin üstüne fazla uzatmamamız gerekir.

Günlük olarak yapılacak omuz egzersizleri sayesinde ağrılar hafifler, omuz genleşerek ağrıya neden olan etkenin etkisi azalır. Birkaç öneri ile omuz ağrısına karşı kendimizi korumamız mümkündür. Dik oturmalıyız, kola ve ele dayanarak oturmamamız gerekir. Omuz ağrısına neden olan etkenlerden birisi uyuma pozisyonu olarak dikkatli şekilde uyumalıyız. Omzumuzun üzerine yük vereceğimizden gün içinde kendisini gösterebilir. Ağrısı olan kişilerde koltuk altına yerleştireceğiniz yastık sayesinde hafifletebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here