Organ Nakli Nedir? Nasıl Yapılır?

Organ nakli, vücutta görev yapamayacak, zarar veren, sistemleri etkileyecek durumda olduğunda organ yerinden alınarak yerine aynı görevi üstlenecek olan uyumlu dokuya sahip olanın nakledilmesine denir.

Organ nakli yapılan organlar; Böbrek, kalp kapağı, karaciğer, kornea, kalp, kemik, akciğer, kemik iliği, deri, pankreas, ince bağırsak.

Organ nakli kadavra, canlı kişilerden yapılır. Yakın zamanda ölen birisinin sağlam organları alınır, soğutucu da tutularak ihtiyaç sahibi olan kişiye nakli yapılır. Canlı birisi kendi rızası ile hayatını kaybetmemek şartı ile örneğin böbrek alınarak nakli yapılmaktadır.

Organ nakli ameliyat şeklinde yapılır. Uzman kişiler tarafından doğru ve sağlıklı şekilde aktarılır. Ameliyat aktarılacak organa göre zorlu ve zahmetli olmaktadır. Kendi içinde değişkenlik gösteren durumlara sahiptir. Uzun sürdüğü gibi kısa da sürebilir. Organ nakli sadece yetişkin insanlara yapılmadığı gibi çocuklara da yapılmaktadır.

Nakiller tedavi yöntemlerinden olarak insan yaşam süresini, kalitesini uzatır. Bir çok hasta organlarının aktif olarak çalışmamasından dolayı sosyal hayata katılamıyor. Acil olan durumlarda hastaya organ ulaşmaması durumunun kötüleşmesine neden olur. Belli zaman aralığında organ nakli ulaşmazsa ölümlere neden olabiliyor. Organ nakli yapılmadan önce kan grubu, doku grubu, yaş, boy, kilo farkları hesaplanarak ayarlanır.

Organ nakli alacak kişiler başvurular, akrabaları ve yakın kişilerden alabiliyorlar. Organ satışı ülkemizde yasak olduğundan ücret karşılığında satılamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here