Menu

Orta Oyunu Nedir

Orta Oyunu Hakkında Bilgi, Orta Oyunu Nedir Bilgi

Halk önünde meydanda oynanan oyunlardan olmaktadır. Ana kahraman hariç Karagöz benzerliği göstermektedir. Oyun kahramanları Kavuklu ve Pişekar gibi olmaktadır. Burada Pişekar baş oyuncu olup oyun başlar idare edilir. Karagöz ve Hacivat oyununa bir çok yönü ile birlikte benzer. Dekorlar oldukça az olup hazırlanması çok kolaydır. Giyimleri sırtında bele doğru gelen biniş olup beline bağladıkları kuşak ve entari şalvar giyerek ortaya çıkarlar.

Pişekar orta sınıf yaşam süren bir zengini temsil etmektedir.
Kavuklu yaptıkları ile Karagözü çok anımsatmaktadır. Kocaman ili bir dili ve kavuğu olup elbisesi kırmızı olur. Devamlı laf yetiştirerek hiçbir zaman altta kalmaz.

Orta oyunlar kişileri eğlendirip güldürmek için oynanıp aynı zamanda kişiye ders verici türendir. Pişekar ve Kavuklu şekilden şekle bürünür bazen karakter değişimi olabilir. İzleyicileri eğlendirmeye yönelik diyalogları olur. Yapılan mimikler sayesinde kişileri etkilerler. Günümüzde orta oyunları modern tiyatro ile birlikte kaybolmaktadır. Cumhuriyet ile birlikte yaygınlaşan modern tiyatro ise zamanla kaybolmuştur.

orta oyunu

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.