Menu

Oruç Tutmak İçin Sahura Kalkmak Şart mı

Oruç Tutmak İçin Sahura Kalkmak Gerekir mi, Oruç Tutmak İçin Sahurda Kalkılır mı oruç tutan kişilerin sahura kalkması şart olmadığı gibi bereket olduğu her zaman dile getirilmiştir.

Üç aylara girmemiz ile birlikte Ramazan ayına kısa bir süre kalmıştır. Oruç tutarak nefsimizi terbiye ederiz aynı zamanda ibadet etmekteyiz. Oruç tutarken sabah namazından önce yemeğimizi yeriz ve niyet ederiz o günün akşam namazına kadar ağzımıza bir şey koymadan nefsimiz terbiye edilmiş olur. Sabah namazından akşam namazına kadar hiç bir şey yenmediği gibi beklenir. Peygamber efendimiz sahura kalkmanın hayırlı iş olduğunu gün içersinde bize yardımcı olacağını söylemiştir.

Sahura kalkılmadan oruç tutulur mu? Evet tutulur ama gün içersinde daha çok zorlanacaksınız. Sahura kalkıp su içtikten sonra dahi niyet ettikten sonra uyuyabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz: ”tesahharu fe inne fissahuri bereketen” buyurmuştur. Manası ise şudur; ”Siz sahur yapın. Zira sahurda bereket
vardır.”

Sahura kalkarak yemek yiyerek gün içersinde bize gerekli enerjiyi verecektir. Sahura kalkıp su içmenin de çok hayırlı olduğunu göstermiştir. Sahur yapmak hayırları beraberinde getirmektedir.

oruç

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir