Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?

Yaşamımızda kendimize göre hisler ve düşüncelerimiz daima değişiklik gösterir. İçinde bulunacağımız durumlar bizi etkileyerek kendimize olan inancımızı da değiştirir. Kendi düşüncelerimiz ve hayallerimiz doğrultusunda ölçülendirmeler meydana gelebilir. Özgüven insanların kendisine olan başarısı, inançları olarak gösterilir. İş konusunda başarılarını ön planda tutarak yapacağını veya yapamayacağını gösterir. Örneğin zekiyim, herkes tarafından sevilen bir insan olarak takdir edilirim, tuttuğum işi koparırım gibi düşünceler özgüven olmaktadır. Sahip olduğumuz özgüven duygusunu düşüren ise umutsuzluk, utanç, gurur duymak, başaracağına inanmamaktır.

Özgüven konularında insanların atılgan ve başarılı olması gerekir. Hedeflerine göre hareket ederek başarılarını gösterebilirler. İnançları özgüvenlerini geliştirerek yükseltir. Fazla özgüven beklentilerin tam tersine tepki vererek özgüvenini hepten yitirmesine neden olur.

Özgüven nasıl gelişir?
Yaşantısında, diğer insanlarla yaşadığı deneyimler sonucunda elde ettiği durumlarla ölçülebilir. Katıldığı aktivitelerde istediği noktaya gelmesi, başarı elde etmesi, hayallerini gerçekleştirmesi aslında özgüven duygusunu geliştirir. Özgüven her zaman gelişmemizi ve yükselmemizi sağlayan önemli değerlerden görülebilir. Yapacağımız işi hesaplayarak nasıl yapıldığını öğrendikten sonra özgüven sayesinde onu geliştirmemiz mümkün olur.

Çocuklarda özgüven gelişimi
Çocuğunuza karşı davranışlarınız onun ileriki zamanlarda başarısını belirleyecek olan özgüvenini etkiler. Özgüven kazanılması adına dikkat etmeniz hususlar göz önünde bulundurulmalı.

Özgüveni arttıran durumlar
Çocuğunuz ile saygılı konuşun
İlgi ve desteğinizi devamlı gösterin
Çocuğunuzun başarıya ulaşması için destek olunuz

Özgüveni azaltacak durumlar
Sert şekilde konuşulması, eleştirilerin ağır olması
Fiziksel ve duygusal olarak duygularının suisimal edilmesi
Görmezlikten gelinmesi, aşağılanması
Yaptıklarında mükemmeliyetçilik beklenmesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here