Paleo Diyeti Nedir

Paleo diyeti günümüzde gündeme gelen ama tarihçesine baktığımız zaman taş devrini gösteriyor. Günümüzde Amerika’da kullanılmaya başlayarak dünyayı sarmıştır. Paleo diyeti diğer adı ile taş devri diyeti olarak biliniyor. İsmini atalarımızın avcılık ve toplayıcılık dönemlerindeki beslenme şekli olarak görülmektedir. Atalarımızın doğal, avlanarak beslenerek hayvanların etkilerini yiyerek ideal kilolarında olmuşlardır. Atalarımızın beslenme yöntemleri ile sağlıklı vücutlara kavuşarak kiloları hep ideal olmaktaydı.

Paleo diyetinde daha çok çiğ sebze ve meyveler, mevsimine göre tüketilmelidir. Taş devrinde her şey mevsiminde olup bakliyatlardan daha çok bulabildikleri türlerden besleniyorlardı. Taş devrinde tohum olmadığı gibi ekmek tahıl ürünleri ile beslenilmezdi. Çevrede doğal hayvan ve hayvansal ürünler ile beslenirlerdi. Paleo diyeti yapacaklar her şeyin doğal şekilde yiyecekler tüketerek beslenirlerdi.

Paleo diyeti mevsimine göre yiyecekler tüketmelidir. Çevrenizde doğal olarak yiyecekler bulamadığınızdan dolayı sağlıklı şekilde yapamazlar. İşlenmemiş et ürünleri, doğal çimle beslenen hayvanların etleri tüketilme, mevsiminde avlanan deniz ürünleri ve mevsimlerine göre çiğ sebze ve meyveler tüketilmelidir. Hayatımızı organik şekilde ayarlayarak tüketilmesi gerekir. Paleo diyeti yapacaklar başlamadan önce yaşamsal olarak devam ettirmeleri gerekir, yaşam tarzı olarak benimseyerek hayatınızı o şekilde devam ettirmelisiniz. Doğal olarak beslenebilecek olan kişiler paleo diyetine başlamaları gerekir.

Tüketilmemesi gereken yiyecekler;
Tahıllar
Baklagiller
Süt ve süt ürünleri
Tuz
Rafine gıdalar
İşlenmiş gıdalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here