Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir

Pancarın sıkılmasıyla elde edilen su şifa deposu durumunda oluyor. İdeal olarak kişilerin günlük bir bardak pancar suyu içmeleri gerekiyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Tadı ve hoş kokusu ile birlikte sevilerek tüketilebilir. İçilmesi hoş olduğu gibi genel olarak sağlığımızın korunmasını sağlayan etkileri vardır.

Pancar suyunda yağ oranı düşük olarak A, C, B6, B1, B2 ve betalainlerden oluşan antioksidanlar bulunur. Yüksek miktarda demir bulunması vücudumuzda sodyum, kalsiyum, sülfür, klor, bakır, iyot, doğal şeker, biyoflavonoidler ve potasyum bakımından ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Pancar suyu kanı soğutma ve temizleme özelliği sayesinde mineral değerlerini korumasını sağlıyor. Anemi tedavisinde birebir olarak tüketilmesi gereken sebze sularındandır.

Doğal şeker içerdiğinden dolayı karbonhidrat barındırır. Karbonhidratlar sindirim sisteminin kolaylaşması ve çalışmasını desteklediğinden rahatlama sağlamaktadır. Sarılık, bulantı, kusma, hepatit, kabızlık, basur ve ishal gibi hastalıkların geçirmesini sağlamaktadır.

Kolesterol seviyesini belli bir düzeyde tutarak düşürmektedir. Vücuttaki kolesterol seviyesi sabit olarak yükselmesini önleyici etkisi bulunur.

Pancar suyunda bulunan betasiyanin, tümör oluşumlarını etki ederek önlemektedir. Kanseri önlediği gibi sindirim sistemini koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Folik asit bulundurması gebe kalmak isteyen kadınların işini kolaylaştırmaktadır.

Pancar suyu bağışıklık sistemini koruduğu gibi olumlu etki yaratmaktadır. Nitrat oksijen bakımından etki yaratarak yorgunluğu azaltma etkisi bulunur.

Ciltte iltihaplanma, akne, sivilce, kepeklenme, lekeler, egzama gibi hastalıkların tedavisinde yardımcıdır. Cilt lekelerinin ortadan kaldırarak cildin temizlenmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here