Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Panik atak, aniden oluşan, endişelenme nöbetidir. İçinde bulundurduğu durum her geçen saniye artarak yükseklere ulaşır. Yavaş yavaş azalarak kendi kendiliğine kaybolur. Kendisine dikkat etmeli ve panik durumunda dikkatli olması gerekir. Zaman içinde sıkıntı veren durumlar olarak kendisini göstermesi kaçınılmaz olmaktadır. Evden çıkamadığı gibi kişiler panik atak yaşama korkularından dolayı toplumdan kendisin dışlar. Tek başına zorlayıcı bir durum olarak sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Panik atak psikolojik olarak rahatsızlıktır. Tedavisi psikiyatrilerden alınacak yardımlar doğrultusunda aşılması mümkündür. Ne zaman panik atak geçireceklerini bilmezler, olaylar çerçevesinde endişe duymaları ile kendisini göstererek üst seviyelere doğru tırmanır. İnsanları etkileyerek işinden gücünden geri kalamarına nedendir. Açık alanlardan ve yaşadığı yerden korkarak kendisine güvenli kıldığı bir alanda yaşamlarına devam ederler.

Kalabalık alanlarda nefes alamayacaklarını düşünerek endişelenmeye başlarlar. Endişeli durumlarda sıkıntı yaşayarak kendilerini zor durumda hissederler. Asansörlere bindikleri zaman sıkışık bir alanda kalacaklarından korkarlar. Yardım edecek kimsenin olmayacağını düşünürler.

Belirtileri
Tek bir belirti ile panik atak mı kalp krizimi anlaşılmaz. Sol kol ağrımasından dolayı kalp krizi mi, panik atak mı bilinmez. Panik atağın bir sendrom olduğunu düşünürsek bir çok belirti ile düşünülebilir.

Panik
Kaygı
Kalp çarpıntısı
Terleme
Titreme
Uyuşma
Ölecekmiş gibi düşünceler
Nefes alışverişinde hızlanma
Nefeste tıkanma
Ağız kuruluğu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here