Papaya Nedir? Faydaları Nelerdir

Papaya meyvesi “meleklerin meyvesi” olarak her derde deva meyvelerdendir. İnsan sağlığını olumsuz olarak etkilemediği gibi koruyucu etkisi bulunmaktadır. Sağlık bakımından fayda sağladığı gibi koruyucu etkisi bulur. Papaya meyvesi sevilerek tüketildiği gibi sofralardan eksil edilmemelidir.

Papaya bitkisini Amerika’nın tropikal ormanlarında yetiştirilir. İlk Meksika’da yetiştirilip zamanla dünyanın çeşitli alanlarına yayılarak yetiştiriciliği yapılmıştır. Üretim olarak yılda üç defa mahsul alınmaktadır. Papaya meyvesi her mevsim tüketilebilen meyve türlerindendir. Armut şekline benzer, tereyağı kıvamında olup, lezzetli meyvelerdendir. Kavunsu tadı olmasıyla damaklarda hoş bir lezzet bırakır.

Papaya’da bulunan vitaminler; Antioksidanlar, Karaten, A, B, C, Potasyum, Magnezyum, Pantotenik Asit, Folat, Lif.

Papaya nasıl yenir?
Olgun meyve olması dışındaki kabuğunun soyularak tüketilmesi gerektiğini gösteriyor. Bıçak ile ikiye ayırın ve içindeki tohumları dışarı atınız. Kalın kaşık yardımı ile kazıdıktan sonra sata ve pudinge garnitür olarak dahil edip tüketmeniz mümkün olmaktadır.

Papaya’nın faydaları nelerdir?
Papain ve chymopapain iki önemli enzimi salgılamaktadır. Enzimler vücudumuzda proteinlerin sindirilmesinde rol oynar. Bol miktarda enzim olması vücudumuzun sağlıklı şekilde faaliyetlerini yerine getirmesini sağlamaktadır.

Papaya’da C, E ve beta-karoten buluması iltihaplara,yaralara, enzimlere, ödemlere, astım, gibi rahatsızlıkla için birebir olmaktadır.

Zengin lif barındırması ile kabızlık sorunlarını önler. Yaygın olarak şifalı olduğu gibi sağlığımızı koruyucu etkisi vardır.

Bağışıklık sistemini korur, destek sağlar, zarar görmesinin önüne geçmektedir. A ve C vitamini bakımından oldukça etkili olup soğuk algınlığı ile üst solunum yolu hastalıklarını önlemektedir.

Kolesterol seviyesini koruduğu gibi kalp hastalıklarının oluşumunu önleyici etkisi vardır. A vitamini bulundurması akciğer sorunlarına da iyi gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here