Paranoyak Nedir

Paranoya kişinin fazla korku ve kaygılarıyla gelişmiş bir rahatsızlıktır. Bu korku ve kaygılarını düşüncelerinde gerçekte olmuş gibi düşünerek bu düşüncelerini çok çeşitlendirip kendisine yaşamı zorlaştırmasıyla işin içinden çıkılamayacak bir durum yaratmasına neden olabilir.

Düşüncelerinde kurduğu bu korkularını canlandırarak adeta olayı yaşıyormuşcasına endişelenirler. Öyle bir boyuttadır ki kendisine olumlu yapılan uyarılar, yol gösterici durumları bile olumlu olarak düşünmeyip kötülüğü için yapılmış da kılıf olarak iyiliğine konuşuyorlarmış gibi komplo teorileri geliştirir.

Bu durumun şahsına olabileceği gibi malları için de olabileceğini düşünür. Takıntı en baş belirtilerdendir. Sürekli çevresini kontrol eder, başkasının ikramlarından haz almaz, içeceği suyun bile kapağını kendisinin açmasını ister. Zira kafasında zehirleneceği korkusu vardır. Endişeleriyle kendisini ve çevresini huzursuz eder. Çocukluk yaşlarında başlayan, yaşıtlarının üzerinde düşünce yapıları olan zeki kişilerdir. Hareketleriyle dikkat çerler. Yaramazdırlar, hırçın, geçimsiz ve kincidirler. Genetik olma ihtimali %10 kadardır. 30 -40 yaşlarından sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşam kalitesini aşağı çeken bu durumun tedavisi de zordur.

Hareketlerin normal olduğu düşünüldüğü için geç fark edilir. Genetik olma ihtimali %10 kadardır. Hastalık ilaç ve telkin yoluyla belli ölçüde tedavi edilirler.

Paranoyanın ileri boyutlarda ki hallerinde raporlandırılırlar. Raporlu hastalar ceza da almazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here