Paranoyaklık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Abartılı gurur duyma, kuşkular içinde olmak, güvensizlik ve bencillik sonucu ortaya çıkan haslığına paranoya denir. Kişiler zaman içinde yaşadıklarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Kendinde ve çevrelerinde yaşanılan olayları mantıklı şekilde süzemediklerinden paranoya kendisini gösterir.

Paranoya hastalığı olmadık şekilde ortaya çıkan olayları yansıtır. Örneğin paranoya hastasına göre yemek şirketi olup rakipleri tarafından devamı işlerinin baltalanmaya çalıştığını düşünebilir. Doğru değildir ve olanaksız şekilde kendisini ön plana çıkartır. Sahip olmadıklarını varmış gibi düşünebilir ve düşünceleri her zaman ortaya çıkabilir. Örnekte olduğu gibi varlığa sahip olması mümkün değil ama kendisini o noktaymış gibi görmesidir.

Paranoya hastalarında görülen soyluluk, megalomanlık, suçluluk gibi durumlarla şehvet duyarlar. Paranoya sistemli ve sistem olmayan şekillerde ikiye ayrılarak kişileri göstermektedir. Sistematik olmayan durumlarla oraya çıkartarak hezeyanlar gösterir. Sürekli olarak düşünceleri farklı durumları savunsa dahi bunlar insanları değiştirir. Bu kişiler yaşlarına göre zeki ve olgun davranmazlar, dışarıdan etkilenerek davranış şekilleri değişiklik gösterir. Paranoya olan kişilerin vakaları ilaç ve telkin tedavisi sonucunda kısmen de olsa belirlenebilir.

Paranoya Belirtileri
Başkalarının kendisini sömürdüğü düşüncesine kapılır, aldatıldığı ve kendisine zarar verecekleri düşüncesi içindedir.
Dostlarının ve arkadaşlarından dolayı başlarına iş geleceğini düşünür.
Söylediklerinin yanlış anlaşılacağından korktuklarından kimseye bir şey söylemezler.
İnsanlara kin tutarlar, haksızlıkları görmezlikten gelirler.
Başkalarına hissedilmeyen algıları kendilerinde görürler.
Kendilerine ve dostlarına olan güvenleri her zaman kuşkuludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here