Parasomnia Nedir

Uyku esnasında vücutta meydana gelen uyku bozukluklarıdır, bunlar yemek yeme, kendine zarar verme, inleme, sayıklama, dişlerini gıcırdatma gibi kendisini gösterir. Sinirsel rahatsızlık olmamaktadır, kas sisteminde meydana gelen değişiklikler sonucunda oluşması mümkündür. Hastaların genelde, uyku ve uyanık halde, REM uykusunda, uyanıklık durumlarında görülen semptomları olmaktadır. Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan olup ilerleyen yaşlarda ortadan kalkar.

Uykuya dalarken çocuklarda görülebilir. Bunlar kasların verdikleri tepkiler sonucunda belirtilerini göstermektedir. Bazen çocuklar otururken, yatakta döner, inler, yürür, giyinir ve soyunurlar. Uyku durumunda çeşitli şekillerle Parasomnia gösterir.

Uyku sırasında istenilen sonucun alınmaması durumlarında yaşanılan sıkıntı olmaktadır. Doktora görünerek tedavisine başlanabilir. İlaç takviyesi veya terapiler sonucunda çocukların parasomnia rahatsızlığından kurtulması sağlanmaktadır.

Parasomniler nasıl oluşur?
Oluşum sebebi günümüzde halen bulunmamıştır, çocukluk çağında daha çok ortaya çıkan durumlardandır. Merkezi sinir sistemine etki yaratarak ortaya çıkmaktadır. Olgunlaşması ve zaman ikincinde ilerlemesine yönelik önlemler alınmalıdır.

Gece uykusu, gündüz şekerlemelerinde dahi vücut kendisine tepki olarak verir. Gün içinde stres ve baskı altında kaldığı zaman durum ilerleyebilir. Psikolojik olarak rahatsızlık hissetmesi kendisini ortaya çıkartabilir. Bozukluk genetik etkenler olarak önemli rol üstlenerek ortaya çıkartabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here