Parmak Çıtlatmak Nedir? Hakkında Bilinenler

Eskiden günümüze kadar yaygın bir şekilde parmaklardaki yorgunluğu almak ve rahatlaması adına baskı uygulayarak çıt eserlerini çıkartıyoruz. Aslında oksijenlerin taşınması ve parmaklarımızın arasında bulunan hava kabarcıklarının yerine kemiğimizin oturması ile çıkmaktadır. Kireçlenme ve eklemlerde meydana gelen oynamalar sonucunda çıt sesi oluşmaktadır.

Araştırmalara göre parmak çıtlatmanda dolayı parmak eklemlerinde kireçlenme çok daha hızlı meydana gelmesidir. Eklemlerde bulunan hava keseciklerinin patlaması sonucunda böyle bir ses duyulduğu da bilinmesidir. Parmakları çıtlattıktan sonra tekrar çıtlamamasının sebebi gazların birikmemiş olması gerekiyor. Hava kesecikleri parmaklarınızı yeterince hızlı hareket etmenizi önlediği bilinmektedir. Hava keseciklerinin tekrar oluşması için belli bir süre gerekiyor.

Parmak çıtlatmak zararlı mı?
Zararlı olduğunu iddia edenlerde vardır. İddialar bilimsel araştırmaya dayanmadıktan sonra geçerliliği olmaması nedeni ile zararsız alışkanlıktan ibarettir. Parmak çıtlatması kişilerdeki gerginliği aldığı gibi hava keseciklerinin patlaması karbondioksit, nitrojen ve oksijenlerin etkileşime geçmesi sonucunda ses çıkmaktadır.

Parmak çıtlatma aşırı şekilde yapılmadığı takdirde herhangi zararı yoktur. Genelde parmaklarını çıtlatanlar alışılmışım dışında yöntemler kullanarak zarar vermeleri dışında zararı yoktur. Sürekli olarak çıtlatma eklemlerde kireçlenmeye sebep olabilir, devamlı alışkanlık haline getirilmemesine dikkat edilmelidir. Aşırı parmak çıtlatmak parmaklardaki bağların zarar görmesine neden olabilir.

Parmak çıtlatmak günah mı?
Halk arasında yaygınlaşan durumlardan birisi parmak çıtlatmanın şeytanın çağırmış olması düşüncesidir. Batıl inançların yaygınlaştığı gibi insanların dinlerini sorgulamalarına sebep oluyor. Kulaktan dolma bilgilerden dolayı yanlış kararlar alınabilir. Parmak çıtlatmanın herhangi bir şekilde dinen günah değil ve zararı yoktur. Yukarıda belirtildiği gibi hava keseciklerinin patlaması sonucunda sesi duymaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here