Portakalın Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan portakallar adeta C vitamini deposu. Vücudumuzda depolanmadığı için iki günde bir C vitamini almak vücudumuz için oldukça faydalı olacaktır. Soğuklardan korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bol miktarda tüketmemiz gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için meyvelere ağırlık vererek vücudumuzda eksik olan vitaminleri temin etmiş olacağız. Hepimizin az çok bildiği portakal tüketmek gribe, öksürüğe ve çeşitli kış hastalıklarına iyi gelmesidir. Portakalın diğer faydalarını biliyor muydunuz?

İçinde barındırdığı bileşenler sayesinde kansere iyi gelmektedir. Cilt, akciğer, mide, göğüs, kolon gibi kanser türlerinden korunmamızı sağlar. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği gibi hücrelerin yenilenmesinde önemli rol üstlenir. Araştırmalar sonucunda kanserin DNA’daki mutasyonlar sonucunda ortaya çıktığı tespit edildiğinden dolayı zengin C vitamini bulunduran portakal tüketimi yapılmalıdır.

Böbreklerinizin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Düzenli olarak tüketile portakal böbreklerde taş oluşumunun önüne geçmektedir. Belirtilen miktarlarda tüketimi sayesinde vücudumuz ihtiyaçları karşılar.

Japonya’da bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda portakal tüketmek karaciğer kanserine iyi gelmektedir.

Kolesterol sorunu olanlar için düşürülmesinde etkilidir.

Yüksek kan basıncına yönelik portakal tüketimi oldukça faydalıdır.

Portakal sayesinde cildiniz korunarak doğal bir antioksidan kaynağı olacaktır. Hücreleri koruyarak zarar görmesini önlemektedir.

İçinde bulundurduğu A vitamini sayesine göz sağlığınızı korumaktadır.

Saç dökülmesi sorunları ile karşı karşıya kalanlar için C vitamini tüketilmesi gereklidir. Çok zengin bir meyve olması ile ilerleyen yaşlarda saçlarınızın dökülmesinin önüne geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here