Menu

Ramazanda Ağız Kokusu Nasıl Önlenir

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir, Oruçluyken Ağız Kokusunu Önleme Ramazan ayında özellikle dişlerimizi sıklıkla fırçalayamadığımız için hoş olmayan kokulara sebep olabilir.

Ramazan ayı yaz dönemine denk gelmesi ile birlikte sıcak havalarda oruç tutmak hayli zor olmalıdır. Birde havaların ısınması oruç tutarken bize bazı rahatsızlıkları da göstermektedir. Ağızda oluşacak kötü kokular çevremizdekileri herkesi etkilediği gibi iş yerinde sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Sahur vaktinde iftara kadar bu kokularda artış olup konuşurken dahi zorlanabiliriz.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir
İlk olarak çürük dişler e dolgusu düşlerin yemek artıklarının bakteri oluşturmasına sebep olmaktadır. Diş macununuzun kalitesine de önem verinizi naneli olması ağız kokusunu bir nebze olsa da önleyecektir. Diş ipi kullanarak dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını da alarak bakteri oluşumu engellenebilir. Diş kokularının bir diğer sebebi ise iltihaplanmalardan dolayı olup ramazan ayından önce diş doktoruna gitmeniz gereklidir.

Ağız Kokusunu Gideren Yiyecekler
Yemeklerinizde baharat kullanmayınız ağız kokusuna neden olabilir.
Bol miktarda meyve ve sebze tüketimi yapın bunlar elma, armut, havuç ve turp olmalıdır.
Ferahlatan nane tüketmeniz ile birlikte ağız kokunuzu bastırarak azaltabilir. Macununuz da naneli olursa ağız kokunuzdan kısmi olarak kurtulmuş olabilirsiniz.
Yoğurt tüketiniz ağzınızdaki kokuyu öldürecektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler
Sahur vaktinde sarımsak, sucuk, soğan, çemen gibi koku yapacak olan yiyeceklerden uzak durarak kendinizi ferahlatabilirsiniz.

ağız kokusu

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir