Ramazanda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız

Ramazan ayında düzensiz beslenmek aşırı kilolara sebep oluyor. Bu yıl ramazan daha da erken olması ramazanın bitmesi deniz mevsimine denk gelmektedir. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek kilo almaktan kendinizi uzaklaştırabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam size ömür sağlamaktadır. İnsan susuz ve aç kaldığı zaman metabolizmasında değişiklikler meydana gelir.

Oruç tuttuğumuz zaman gün boyunca kan şekeri ve tansiyonumuz düşer. Açlıktan dolayı vücut ısımız azalır ve üşüme görülür. Kimilerinde yanı sıra açlık görülmektedir.

Ramazan ayında kilo almamızın sebepleri;
İftarda şişene kadar yemek yememiz.
Sahurda fazla miktarda tüketilen yağlı besinlerin uykudan sonra vücudumuzda kalması.
Kan şekerinin hızla yükselten gıdalara ağırlık verilmesi.
Yeteri kadar su tüketilmemesi metabolizmamızın sağlıklı çalışmasını engeller.

Sahura kalkınca neler yemeliyiz?
Sahurda mutlaka kalkılmalı ve hafif kahvaltılık atıştırmalar ile geçirmeliyiz. Yağlı yiyecekler grubuna giren tereyağı, kavurma gibi kızartma yiyeceklere ağırlık verilmemesi gerekiyor. Hafif yiyecekler grubunda olan sebzelere ve meyvelere ağırlık vererek gün içinde enerji ihtiyacımızı da karşılamış oluruz.

İftarda ne yemeliyiz?
İftarda midemiz oldukça boş olacağından dolayı birden yüklemek vücudumuzda yağ tabakası oluşumuna sebep olabilir. Sindirim sistemini zorlaştırmayacak, midemize ağırlık vermeyecek ve ekşime, yanma, bulantı gibi durumlar oluşabilir. Hafif yiyeceklerle başlayarak birden bire ağırlık verilmeden sindirerek tüketilmesi gerekmektedir. Yemeğinizi uzatarak 5-10 dakika içinde karnınızı doldurmadan daha hafif olanları tercih etmelisiniz.

Kilo almamak için yapabileceklerimiz?
Sahura kalkınmalı ve yenmeli.
Bol miktarda su içmeliyiz.
Sütlü tatlılara ağırlık verilmeli.
Meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmeli.
İftardan sonra 1-2 saat yürüyüş yediklerimizi sindirir.
Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın; yağlar daha çok yemeklerin suyuna inmektedir.
Yemeğinizi daha yavaş ve bolca çiğneyerek yemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here