Ramazanda Susamamak İçin Ne Yapmalıyız

Orucun yaz aylarında denk gelmesi mevsimsel olarak daha zorlu geçmesine sebep olmaktadır. Ramazan ayında oruç tutarken, susuzluk en çok zorlayıcı durumlardan olacaktır. Susuzluktan dolayı kişiler sağlıklı düşünemedikleri gibi konsantrasyonları bozulmaktadır. Ramazan ayında susamamak için neler yapmalıyız?

İftar vaktinin gelmesinde bir anda suya yüklenilmemelidir. Yavaşça içilen su vücudumuza yaradığı gibi işlemesini sağlamaktadır. Uzmanlar su içmemizi iftardan sahura kadar yaymamızı isteyerek tüketmemiz gerektiğini belirtmektedirler. İftar vaktinden sonra ortalama olarak 2-3 litre su tüketilmesi gerekiyor. Vücudumuzun önemli kısmı sudan oluştuğunu ele alırsak su ihtiyacımızdan dolayı sıkıntı çekmemeliyiz.

İftardan sonra kahve çay tüketimine dikkat etmeliyiz. Ekstradan susuzluğa neden olacaklarından dolayı bir iki bardaktan fazlası olmamalıdır. İçinde nikotin bulunması vücuttaki suyu emmesine sebep olarak böbreklerimizi de yormaktadır. Böbrekler süzmek için fazladan su harcayarak susuzluğa neden olur.

Sahur vaktinde yediğimiz yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Ne kadar yenirse ertesi gün o kadar az acıkacağız düşüncesi olmamalıdır. Yediklerimiz 8 saat içinde sindirilmeye başladığı ele alınmalıdır. Sahur vaktinde yemek tüketimimde yağlı ve ekşi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sahurda hafif gıdalar tüketilmeli, kızartmalardan uzak durulmalı ve tuzlu ağır yiyecekler yenmemelidir.

Oruçlu olduğumuz zamanlar vücudumuz su ihtiyacı duyacak işlerden uzak durmalıdır. Yapacağımız işlere dikkat ederek orucumuzu tutarken susuzluk hissinden birazda olsun uzaklaşmış olabiliriz. İftar vaktinden sonra su ihtiyacımızı meyvelerden daha çok normal su içerek karşılamalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here