Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Zaman zaman çoğu insan reflüden şikâyetçi olmuştur. Reflünün tam olarak neyden kaynaklandığı bilinmemekle birlikte birkaç tetikleyici faktörün olduğu da bilinmektedir. Bazı zamanlarda aşırı yemek yemek reflüye neden olabilmektedir. Her insanın yapısı değişik olduğu için yenilen yiyecekler her insanda farklı etkiler gösterebilir. Fakat genel olarak asitli içecekler ve meyveler, kafein ve alkol tüketiminin fazla olması reflüye neden olabilmektedir. Bu yazımızda reflüden şikâyet edenler için sağlıklı besinler hakkında bilgiler vereceğiz.

Bitkisel Protein: Bitkisel kaynaklı olan proteinlerin tüketilmesi sayesinde, mide ve yemek borusu arasında asit geçişi engelleniyor. Bu sayede reflü sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Yapılan çalışmalar sonucunda, reflü sorunu olan kişilerin hayvansal proteinler yerine bitkisel proteinleri tercih etmelerinin gerektiği belirtiliyor. Bitkisel protein bakımından zengin olan besinler, fasulye ve mercimektir. Bu besinler aynı zamanda bünyelerinde lif, folat ve antioksidanlar da bulundurmaktadırlar.

Lifli Gıdalar: Bu besinler tüketildiğinde mide içerisinde aşırı salgı yapılmasına gerek kalmaz. Bu sayede reflü riski de en aza iner. Beslenme programınızı tam tahıllı gıdalar ve lif açısından zengin meyve ve sebzeleri ekleyerek reflü problemlerine yakalanma riskini de azaltmış olursunuz. Lifli meyveler, muz, elma, şeftali, armut, kavun ve çilektir. Bu meyveler lifli olmalarının yanında asit bakımından da fakirdirler. Fakat asit bakımından zengin olan portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyveler genellikle reflüyü azdırıcı yönde etki ederler.

Sebzeler: Domates hariç hemen hemen tüm sebzeler reflü problemi çeken kişilere önerilmektedir. Tabi ki bu sebzelerle bir yemek hazırlayacaksanız bu yemeklerde az yağ kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanında eğer sebzelerden salata yapacaksanız, bu salatalarda sos kullanmamanız önerilmektedir. Özellikle omega 3 yağ asitleri, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan sebzeler reflü tedavilerinde başarılı sonuçlar yaratmaktadırlar.

reflü
reflü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here