Renk Körlüğü Nedenleri

Renk Körlülüğü Neden Olur

Canlıların çevresindeki renkleri görmesin sağlayan pigment moleküllerinin bulunmaması ve az bulunması durumunda renkleri ayırt edememe durumudur. Ayırt edilemeyen renkler genelde kırmızı, yeşil ve mavi renk olup bunları birbirlerine karıştırır. Renk körlüğü kalıtsal olup erkeklerin kız çocukları olması durumunda taşıyıcı durumuna geçerler. Taşıyıcı olan kızların çocuk doğurmaları durumunda bunların yarısı renk körü olarak dünyaya gelir. Renk körlüğü sadece insanlara mahsus olmadığı gibi diğer canlılarda da etki gösterir. kelebekler, kuşlar, insanlar, köpekler gibi canlılarda renk körlülüğü görülebilir.

Renk körlüğü genetik hastalık olduğundan dolayı anne ve babadan geçmektedir. Akraba evliliği baskın zararlı genlerin tekrar ortaya çıkmasına sebep olarak ailede olmasa dahi çocuklarda görülebilir. Renk körü doğan erkek çocuk ise sonra doğacak olan kız çocukta taşıyıcı olacaktır.

Yaşanacak hastalıklardan dolayı renk körlüğü olabilir bunlar dejenerasyonu olan şeker hastalığı, glokom, maküla, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, kronik alkolizm, lösemi ve anemi gibi durumların görülmesi renk körlüğünü etkiler.

Bazı ilaçların kullanımlarından dolayı renk körlüğü az miktarda olsa görülebilir.

Kimyasal etkilere maruz kalması durumunda kişilerde renk körlülüğüne neden pigment azlılığından dolayı kaynaklanabilir.

Yaşlılıkta katarak sorunu olanlarda renk körlülüğü kendisini gösterir.

renk körlüğü öğrenme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here